Dünya basınında dev transfer

Londra Olimpiyatları’nın ardından görevini bırakacağı açıklanan BBC Genel Müdürü Mark Thompson, ABD’nin en büyük gazetesi New York Times’ın başına geçiyor. 55 yaşındaki Thompson’ın New York Times’ın CEO’su ve şirket başkanı olacağı dün akşam resmen açıklandı.

Thompson’ın görevini bırakacağını açıkladığı günden bu yana ABD’ye gideceği söyleniyordu hatta Haziran ayında Londra’da bazı görüşmeler yapıldığı da iddia edilmişti.

New York Times’ın eski CEO’su Janet Robinson ise Aralık ayında görevini aniden bırakmıştı. O günden bu yana gazetenin başına kimin geçeceği tartışmaları sürüyordu.

KASIM’DA BAŞLAYACAK

Sekiz yıldır BBC’nin başında olan Thompson, yeni görevine Kasım ayında başlayacak. Onun yerine de BBC’nin başına George Entwistle geçecek.

Oxford Üniversitesi’ne bağlı Merton Koleji’nden mezun olan Thompson, 1979 yılında stajyer olarak girdiği BBC’den 2002 yılında Channel 4’a transfer olmuştu. Thompson, Channel 4 televizyonunda iki yıl CEO’luk yaptıktan sonra BBC’ye Genel Müdür olarak geri dönmüştü.

“GAZETEDE EN İYİYİZ AMA…”

New York Times şirketinin başkanı Arthur Sulzberger Jr. gazete çalışanlarına gönderdiği e-postada, “Yönetim kurulumuz oy birliğiyle özellikle de şu zamanda NTY’yi yönetecek doğru insanın Mark olduğuna karar verdi” dedi.

Sulzberger, “Bünyemizde gazeteden çok iyi anlayanlar insanlar var. Bu konuda en iyiyiz. Aynı durum reklam için de geçerli. Ama geleceğimiz video, sosyal ve mobilde” ifadesini kullandı.

New York Times şirketi Haziran ayında da teknoloji dünyasının en önde gelen isimleri arasında yer alan Joichi Ito ile Brian McAndrews’i yönetim kurulu kadrosuna dahil etmişti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?