Dünya genelinde buzullar erirken Karakurum’dakiler büyüyor

Dünyanın çeşitli yerlerindeki buzulların erimesiyle ilgili kanıtlar varken, Himalayalardaki durum konusunda anlaşmazlıklar sürüyordu. Özellikle Birleşmiş Milletler’in iklim panelinde Himalaya buzullarının çok hızlı eridiği iddialarına dayanak gösterilememesi tartışmaları hızlandırmıştı.

Mart ayında tamamlanan araştırma, Himalayaların genelindeki buzullardaki kaybın, dünyanın diğer dağlık bölgelerine kıyasla çok daha sınırlı olduğuna işaret etti. Hatta araştırmaya göre, bölgenin önemli bir kısmında buzulların kapladığı alan arttı.

DÜNYA ISINIYOR BAZI BÖLGELER SOĞUYOR
CNRS-Université Grenoble’dan Julie Gardelle, “Karakurum bölgesindeki kütle değişimlerinin evrimi konusunda detaylı bir inceleme yaptık” dedi.

Gardelle, dün Nature Geoscience dergisinde yayımlanan araştırmayla ilgili olarak, “Dünya ısınıyor. Ancak bazı bölgeler ısınmıyor, hatta soğuyor. Dolayısıyla Karakurum’da da sıcaklıkların artmıyor olması söz konusu” diye konuştu.

Uzmanlar buzulların durumunu incelemek için 2000 ve 2008 yıllarında uydulardan elde edilen üç boyutlu yükseklik haritalarından faydalandı. Kanada’da bulunan Trent Üniversitesi’nden Profesör Graham Cogley, bu yaklaşımın “çığır açacağını” söyledi.

Karakurum’daki buzulları yerinde incelemenin neredeyse imkansız olduğunu ifade eden Cogley, “Yollar buzulların olduğu yere kadar gitmiyor. Patikalardan gitmek ise günler sürer. Askerleri ve teröristleri atlatıp oraya gidebilseniz bile buzulun tepesine çıkmak hem çok tehlikeli hem de fiziksel olarak imkansızdır. Böyle çalışmalar için de helikopter kiralayacak fon da bulamazsınız” dedi.

ANLAŞILAMAYAN BİR DURUM
Dünyada her yıl 500 bin ton buzul, küresel ısınma dolayısıyla eriyor. Ancak Karakurum’un neden bu genel eğilimin dışında olduğu henüz tespit edilemedi. Araştırma ekibinin bir parçası olmayan Cogley, “Anlaşılamayan bir atmosfer hareketi nedeniyle bu bölgeye daha fazla kar yağıyor, hava da daha soğuk” dedi.

Karakurum vadilerinin de normalden daha sarp olduğunu ifade eden Cogley, yaşanan çığlar dolayısıyla buzdağlarının kalınlaştığını belirtti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?