Dünya politikasının kalbi Washington

Ajanları, skandalları, komplo teorileri ne ararsanız bu kentte var!

En çok haber bültenlerinden, bir de ajanların, skandalların ve komplo teorilerinin öne çıktığı Hollywood yapımı macera aksiyon filmlerinden  aşinayız bu kente. Öyle bir kent ki dünya politikasının kalbi burası. Amerika Birleşik Devletlerinin başkenti Washington DC’deyiz bugün.

Başkenti, Washington eyaletiyle karıştırmamak gerek zaten bunun içindir ki Amerikalılar kenti Washington’dan ziyade  D.C olarak anıyorlar. D.C, “District of Columbia”nın kısaltması yani Columbia Bölgesi demek. Amerika Birleşik Devletleri’nin başkentinin herhangi bir eyaletin sınırları içinde yer almasının o eyalete çok büyük bir ayrıcalık sağlayacağıdüşüncesiyle bu kent Columbia bölgesi denilen özelstatüde bir bölge olarak kabul edilmiş. Maryland ve Virginia eyaletlerinin arasında yer alıyor.

Washington, kendi başına bir eyalet değil ve hiçbir eyaletin sınırları içinde yer almıyor. Kentin belediye başkanı var ama valisi yok. Kenti kongrede temsil eden hiçbir kongre üyesi bulunmuyor.  Bu açıdan Washington, D.C. dünyada başka örneği bulunmayan bir statüye sahip. Başkent  konumu itibarıyla kendi başına çok dar bir alanı kapladığı için, şehir merkezinde çalışanların büyük bir çoğunluğu sırasıylaVirginia, Maryland ve Batı Virginia eyaletlerinde yaşıyorlar. İşte mutlaka görülmesi gereken yerlerden bazıları:

Beyaz Saray: White House, Washington D.C.’nin en eski yapılarından biri. George Washington dışında bütün Amerikan başkanlarının konutu olarak hizmet vermiş..White House kompleksi; Başkan ve ailesinin ikâmet ettiği residans bölümü, Oval Ofis’in, Kabine Odası, Roosevelt Odası ve First Lady’nin ve beyaz saray genel sekreterinin bulunduğu doğu ve batı kanatlarından oluşuyor. D.C.’nin bu en önemli yapısı günde ortalama 5000 ziyaretçi ağırlıyor. Bu arada beyaz sarayın içinde de bir tur yapmak tabii ki mümkün. Ancak böyle bir planınız varsa en az  6 ay önce rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Bu arada hemen bir bilgi verelim, beyaz saray turları tamamen ücretsiz.

Washington Anıtı: Anıtın temeli George Washington anısına 4 Temmuz 1848’de atılmış. Resmi açılışı 21 Şubat 1885’te yapılmış. Tam 168 metre yüksekliğinde. Dile kolay dünyanın en uzun dikilitaşı bu. Genellikle Washington gezilerinin de olmazsa olmaz duraklarından biri. Sultan Abdülmecid’in mermere işlenmiş tuğrası, ismi ve Amerika hakkındaki iyi temennileri, o zamandan beri anıtın üzerinde duruyor. Anıttaki mesaj da bugünün Türkçesiyle aynen şöyle: “Washington’da dikilen bu yüksek taşa, dostluğun devamını göstermek maksadıyla Abdülmecid Han’ın temiz adı yazıldı.”

Lincoln Anıtı: ABD’nin 16. başkanı olan Abraham Lincoln’e adanan bu beyaz mermer anıtın içinde Lincoln’ün devasa heykeli bulunuyor. Abraham Lincoln, Amerika Birleşik Devletleri’nin 16’ncı başkanı ve Cumhuriyetçi Parti`nin ilk başkanı. Amerikan İç Savaşı`nda Amerika Konfedere Devletleri’ne karşı büyük bir galibiyet elde etmişti. Ülkenin birliğini korudu ve köleliği bitirdi. İşte bu yüzden de en büyük Amerikan başkanlarından biri olarak kabul ediliyor.  Günümüzde Lincoln’ün resmi, 5 Dolarlık banknotların ve 1 sentlik madeni paraların üzerinde yer alıyor. Lincoln aynı zamanda suikast sonucu ölen ilk ABD başkanı oldu. Tarihsel değerlendirmelerde en iyi ABD Başkanları’ndan biri olarak kabul ediliyorÖ

Capitol:  Senato’nun ve Temsilciler Meclisi’nin 200 yıldan fazla süredir Washington D.C.’de toplantılarını yaptıkları yapıdır. Washington D.C.’nin sembollerinden biri ve ABD siyasetinin kalbinin attığı yer. Kubbeli büyük beyaz yapı günde ortalama 25,000 kişi tarafından ziyaret ediliyor. 5 kata yayılmış 540 odayı barındırıyor. Kubbesinin altındaki alanda Amerika’nın tarihinde iz bırakmış kişilerin ve olayların betimlendiği resimlerin ve heykellerin sergilendiği bir galeri bulunuyor.

The National Mall (Müzeler bölgesi):
 Amerika’nın en eski federal parklarından biri olan The National Mall Capitol’dan başlayıp Lincoln Anıtı‘na kadar olan alanı kapsıyor. Öncelikle görülmesi gereken yeri ise Smithsonian Enstitüsü müzelerinden en popüleri olan Ulusal havacılık ve uzay müzesi dünya çapında da en çok ziyaretçi çeken müzelerden biri.. Bugüne kadar oluşturulmuş en kapsamlı havacılık ve uzay müzesi olmasının yanı sıra bu alanlarda kapsamlı bilimsel çalışmaların da yürütüldüğü bir araştırma merkezi olarak kullanılıyor. ABD’nin eski başkanlarından John F. Kennedy döneminde başlatılan Ay’a seyahat programı “Apollo” ile ilgili pek çok tarihi uzay aracı, belge, doküman ve ekipmanın da bulunduğu müzede en çok ilgi çeken bölüm program kapsamında Ay’a ilk ayak basan astronotları taşıyan uzay aracı Apollo 11’in kumanda modülü. Müzenin arşiv bölümünde ise yine havacılık ve uzay ile ilgili el yazmaları, fotoğraflar, teknik çizimler, belgeler, görsel malzemeler kronolojik olarak sergileniyor.

Keşfetmesi en kolay kent

Washington, alabildiğine geniş caddelerle ve bol bol açık alanlarla oluşturulmuş kent bu ferahlığını Fransız mimar Pierre Charles L’Enfanta borçlu. Bu görkemli açık alanların korunabilmesi ve manzaranın aynı kalması için şehirde büyük gökdelen yapımlarına izin verilmiyor. New York’un dur durak bilmeyen karmaşasından sonra DC, hem ulaşım sistemi hem de şehir planlaması ile turistler için keşfetmesi çok kolay kentlerden biri.

Potomac’de bir gezintiye çıkın!

Georgetown’da nehir kıyısına inip tekneyle Potomac ırmağı üzerinde gezinti yapabilir veya bölgenin Washington’dan eski kenti Alexandria’ya yine tekneyle uzanabilirsiniz

Ne zaman gidilir?

Hemen hava durumundan da bahsedelim, genellikle değişken bir iklime sahip olan Washington’D.C’de yaz ayları çok sıcak ve nemli geçiyor. Sonbahar ve ilkbahar ayları ise kenti gezmek için en uygun dönem olarak gösteriliyor.

Ne alınır?

Washington DC alışveriş tutkunları için sınırsız alternatifler sunuyor. Her bütçeye uygun butikler, antika mağazaları, açık hava pazarları, büyük alışveriş merkezleri, serisonu mağazalar ve alışveriş merkezleri ile dikkat çekiyor. Kentte günlük yaşama karışmak için
Capitol Hill’de bulunan Doğu Pazarına gidebilirsiniz.

Nerede yenir?

1789
Bistrot Lepic
Bodega Spanish Tapas & Lounge
Crisp & Juicy
BGR: The Burger Joint

Nerede kalınır?

Gecelik oda fiyatı 50-100 Euro arasında:

Channel Inn Hotel- www.channelinn.com
Embassy Suites Hotel Washington – www.embassysuites.com
Days Inn Arlington- www.daysinn.com

Gecelik oda fiyatı 100 Euro üzerinde:

The Hay-Adams (5*) – www.hayadams.com
Sofitel Lafayette Square (5*) – www.sofitel.com
Willard InterContinental (5*) – washington.intercontinental.com

HABER: Aydan ÖNDER-BUGÜN

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?