Dünya Ticaret Merkezi Anıtı 11 Eylül’de Açılacak

ABD’de 11 Eylül 2001 tarihinde El Kaide örgütünün yolcu uçaklarıyla saldırısı sonucu yerle bir olan Dünya Ticaret Merkezi’nin (DTM) kuleleri yerine yapılan binalar hakkında, New York’ta çalışan yabancı gazetecilere brifing verildi.

 

Dünya Ticaret Merkezi kompleksinde yapımı tamamlanan ilk bina olan 7 numaralı kulenin (7 World Trade Center) 10’uncu katında verilen brifingde, Dünya Ticaret Merkezi’ni, saldırılarından 6 hafta önce satın alan emlak devi Larry A. Silverstein, Liman İşletmeleri Direktörü Chris Ward, yardımcısı Bill Baroni ve Liman İşletmeleri Başkanı David Samson, gazetecilere DTM’deki çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Larry Silverstein, yıkılan ikiz kulelerin temellerine yapılan iki dev havuzu da içeren 11 Eylül Anıtı’nın, saldırıların 10’uncu yıldönümü olan 11 Eylül 2011’de, saldırılarda yaşamlarını yitirenlerin ailelerinin, ertesi gün de halkın ziyaretine açılacağını duyurdu. Sıkı güvenlik önlemleri altında, günde 3500 kişi ile yürütülen inşaat çalışmalarının hızla ilerlediğine değinen Silverstein, yıkılan binaların yerine yenilerinin yapılmasında kendisine büyük sorumluluk verildiğini belirterek, bunun için 10 yıldır canla başla çalıştıklarını ve ’harika bir iş’ başardıklarını söyledi. Yeni Dünya Ticaret Merkezi’nin inşaatı tamamlanan ilk binası olan 7’inci kulenin 2006 yılı mayıs ayında açıldığını anımsatan Silverstein, öteki kulelerin yapımının tamamlanacağını, şu anda inşaat çalışmaları 787inci katta bulunan 1’inci kulenin, 104 katla 2013 yılında tamamlandığında 541.3 metrelik boyu ile ABD’nin en yüksek binası olacağını anlattı.


Larry Silverstein

Silverstein, 11 Eylül’de ölenlerin anısına dikilecek olan anıtın ziyarete bu yıl açılacağını, ancak bitimi daha erken öngörülen müzenin 2012 yılında açılabileceğini belirtti. Dünya Ticaret Merkezi’nin 88 katlı ikinci kulesinin 411 metre, üçüncü kulenin de 356 metre yükseklikte olacağı açıklandı.

Brifingde, Michael Arad ve Peter Walker tarafından tasarlanan 11 Eylül Anıtı’nın içerdiği iki dev havuzu sarmalayan duvarlarda bronz plakalar üstünde, DTM’ye, 26 Şubat 1993 ve 11 Eylül 2001 tarihlerinde yapılan saldırılarda yaşamlarını yitirenlerin adlarının yazılacağı da belirtildi. Her bir havuzun derinliğinin 15 metre olduğu, havuz duvarlarından şelale görüntüsü veren bir sistemle suların havuza döküleceği, havuz çevresinin de 400 meşe ağacından oluşan küçük bir ormancık ile kaplanacağı vurgulandı.

New York’ta görev yapan yabancı gazetecilerin görüntü ve fotoğraf çekmesine izin verilen inşaat çalışmalarının geldiği noktadan memnunluk duyduğunu kaydeden Silverstein, “Dünya Ticaret Merkezi, Özgürlük Kulesi basta olmak üzere tüm kompleksleri ile, New York’un görkemini artıracak” diye konuştu. Silverstein, buralarda çalışacak ve kiracı olarak yaşayacak insanların son derece güvende ve rahatta olacaklarını da sözlerine ekledi. 11 Eylül Anıtı’nın açılması ile yeni bir hareket kazanacak olan Dünya Ticaret Merkezi binalarının, çevreye ve enerji tasarrufuna duyarlı inşaat malzemelerinden yapıldığı vurgulandı.

Nafiz ALBAYRAK  / NEW YORK (DHA)   / Fotoğraflar: Bilgin ŞAŞMAZ (A.A)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?