Dünyadaki En Büyük Sorun. Nazlıcan Elestekin yazdı.

Dünyadaki En Büyük Sorun

Günlerden; 3 Temmuz Salı. Ben de oturmuş yarışma hazırlıklarına koşturup, biyandan da gündelik işlerimi halletme telaşındayım..

Ya sizler?

Los Angeles’da yaşıyorum denilince nedense insanlar sizleri heran partide, bir davette, açılışta, hoş sohpet bir yemekte, alışverişte veya güzel caddelerin keyfini çıkarmakta olduğunuzu sanarlar. En azından ben bu tarz ilginç ve aslında haklı çıkılabilecek yorumlar alıyorum. Şimdi size biraz gerçek hayattan örnekler vermeye başlayarak; Los Angeles’ta yaşayanların aslında sürekli bir eğlence içerisinde olmadığını anlatmaya çalışacağım..

Miss Turkey ; olarak ülkemi temsil edeceğim yarışmada 4 sayfa soru yöneltildi yarışma komitesindeki jüriye sunulmak üzere..

Şimdi en can alıcı soruya verdiğim cevapla süslemek isterim yazımı..

Soru şöyleydi; “What do you think the world’s biggest problem? ( Sizce dünyadaki en büyük sorun nedir?)

-Cevabım ” Bence dünyadaki en büyük sorun insanların arasında iletişimsizlik, yanlış anlaşılma..  Demek istediğini doğru anlatamamaktan doğan; tartışma,huzursuzluk ve bitip tükenmeyen iniş çıkışlar. İnsan ilişkilerinde konuşamamaktan ve demek istediğini doğru yoldan anlatamamaktan doğan sorunlar…

Bunların çözümü için uğraşmıyor,ve kimse kendini doğru yönde geliştirmeye çalışmıyor. Çoğu insan gerçekleri kabullenemiyor.. Başkalarını suçlayarak,başka insanlara “suçlu ve hatalı” kılıfı giydirerek doğru yöne gözlerini kapatıyorlar. Bu yanlış ! Fakat bu yanlışı her birimiz yapıyoruz. Kabul ettirmek istediğimiz doğruyu ( bize göre doğru olanı) direterek, ısrar ederek veya inatlaşarak onaylatmaya çalışıyor; hem karşımızdakini yoruyoruz hem de çekilmez bir iletişim sorunu çıkarıyoruz ortaya.. Bu yararlı değil, olmamalı… Düzetilmeli.”

Verdiğim cevaba; mumlar yanan masa başımda devam etmem gerekirse..

Özetle “Büyük sorunumuz iletişimsizlik” … Çok sevgili yaşam koçum Burcu Ünsal’la yaptığım son NLP çalışmasında edindiğim bilgi ışığında; ve benim görüşüme göre bu tüm insanlığa gerekli bir bilgidir ki..”NLP’de Bilginin 4 Aşaması Var:

1- Bilinşciz Yetersiz
2- Bilinçli Yetersiz
3- Bilinçli Yeterli
4- Bilinçsiz Yeterli

Bunu bilmek,ve bu bilinçle hareket etmek kendimize olan güvenimizi arttırır. Aynı zamanda ne yaptığımızın farkındalığına varmamız demektir

Ne güzel sormuşlar .. .Anlatmaya çalıştım kendimi, her zaman beklediğimiz cevabı alamasak da biz anlatalım. Bu zamana kadar anlaşılmayı beklemek gibi bir kaygım olmadı.Kendimi iyi ifade edebildim mi ?

Anlatmak istediğimi doğru bir biçimde telaffuz edebildim mi diye kaygılandığım oldu yalnızca. Takdir edersiniz ki , alçakgönüllülükten çok o suçlayacağımız veya yargılayacağımız parmağı ilk önce kendimize doğrultmaktaki asıl prensip de budur. Karşındaki hakkında yorum yapmadan bir bak suçlayacağın parmağına diğer 3 tanesi kimi işaret ediyor..

Küçükken anlayamaz,sürekli aynı işareti tekrarlayıp şaşıran bakışlarla emin olmaya çalışırdım.. Aa evet şuan eminim, gerçekten de diğer 3 tane parmağım beni gösteriyor. O zaman bir hata aranacaksa, önce ben kendimde bakayım. Süzgeçten geçireyim bi kum tanelerini akıtayım..

Süzgeçte kalanlar neler? Elle tutulur sorunlar mıdır,veya beni bu derece engellemesi.. Bu küçücük kum tanelerini büyütüp koskocaman bir kumdan kale yapabilmek benim yaratıcı gücümün sonsuzluğu mudur ? Zararlı mıdır bu benim için ? Tabii ki.. Karşımdakine de aynı şekilde zulüm müdür?  Kesinikle öyle..

Hepimize , kendi hatalarımızı farkedebilecek bir meşale yakıyorum…Ve başlıyorum dolaşmaya , yok mu diyorsunuz ? Ben çoktan aydınlattım herkesi,saklanmayın..Yol yakınken yüzleşin, ve dünyada ki en büyük sorunu oturup özenle yazdığım yazımı okurken 1 saniye de olsa düşünün.. Bakalım cevabımız benziyor mu ? Meraklandım doğrusu… Gerçekten neler oluyor? Var mı başa çıkamayacaklarımız ve ya düzeltemeyeceklerimiz.. Ben sanmıyorum, sıra sizde.. Müthiş bir beyin fırtınası değil mi !?

Güzel düşüncelere boğulmanız dileğiyle, mutlu günler!

Nazlıcan Elestekin / Los Angeles

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?