Dünyanın en iyi golfçüleri Türkiye’ye geliyor

Dünyanın en iyi golfçüleri “Turkish Airlines World Golf Final” için Antalya Belek’e geliyor. “Turkish Airlines World Golf Final” 9-12 Ekim tarihleri arasında Antalya Belek’te yapılacak. Turnuvaya aralarında Tiger Woods’un da bulunduğu dünyanın en iyi 8 golfçüsü katılacak.
Golf

Türk Hava Yolları ve Türkiye Golf Federasyonu, aralarında Tiger Woods’un da bulunduğu, dünyanın en iyi 8 golf oyuncusunun katılacağı golf turnuvası düzenlemek için iş birliği yaptı.

Dünyanın en iyi golfçüleri Antalya’da

Turkish Airlines World Golf Final, 9-12 Ekim tarihleri arasında Antalya Belek’te yapılacak. Dünya genelinde büyük ilgi çekmesi beklenen turnuva, Antalya Golf Kulübü Sahası PGA Sultan’da düzenlenecek ve 50’den fazla ülkeden canlı yayınlanacak.

Turnuvada toplam 5 milyon 200 bin dolarlık büyük ödül için yarışacak 8 golfçü şöyle:

Tiger Woods: ABD’li oyuncu dünyanın en çok kazanan ve tüm zamanların en iyi golfçülerinden.

Rory Mcllory: Kuzey İrlandalı oyuncu yeni neslin yıldızı olarak tanımlanıyor. Mcllory, US Open’ı kazanan en genç oyuncu unvanına sahip.

Charl Schwartzel: Güney Afrikalı oyuncunun önemli başarıları bulunuyor.

Lee Westwood: İngiliz oyuncu PGA ve Avrupa dahil olmak üzere girdiği her majörü kazanmış birkaç sporcudan biri olarak tanınıyor.

Hunter Mahan: ABD’li oyuncunun 2 dünya, 3 PGA şampiyonluğu bulunuyor.

Matt Kuchar: Parlak bir kariyere sahip olan ABD’li sporcu, turnuvanın deneyimli isimlerinden.

Justin Rose: İngiliz asıllı Güney Afrikalı oyuncu, en çok tanınan golfçüler arasında yer alıyor.

Webb Simpson: Son US Open şampiyonu.

Kotil ve Ağaoğlu’ndan basın toplantısı

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil ve Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Belek’te yapılacak turnuvayla ilgili THY Genel Müdürlüğü’nde basın toplantısı düzenledi.

Temel Kotil, dünyanın en başarılı 8 golfçüsünün ilk kez böyle büyük bir turnuva için Türkiye’ye geleceklerini belirterek, Bu turnuva, golf alanında yaptığımız en büyük sponsorluk yatırımı oldu. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde Ahmet Bey’in çok büyük emeği var. Kendisine ve federasyona teşekkür ediyoruz diye konuştu.

Golfün özellikle batı kültüründe çok önem arz ettiğini kaydeden Kotil, Havayolu olarak da ‘business’ yolcuyu yakalamada bizim için golf sponsorluğu çok önemli. Ayrıca golf 2016’da ilk kez olimpiyatlara alınacak. Bu da çok önemli. İstanbul 2020 olimpiyat adaylığımızda, böyle şampiyonaların ülkemizde yapılmasının önemli bir basamak olduğunu düşünüyorum. Çok heyecan verici olacak turnuvada ismimizin de geçiyor olması bize gurur veriyor.

Toplam ödül 5.2 milyon dolar
Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu ise turnuvanın 12 milyon dolar bütçesi olduğunu ifade ederek, dağıtılacak ödül tutarının ise toplam 5.2 milyon dolar olduğunu ifade etti.

Turnuvaya dünyanın en önemli sporcularının katılacağını anlatan Ağaoğlu, şöyle devam etti:
“Dünya Amatör Golf Şampiyonası ile ilgili Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’a brifing verirken, ‘Tiger Woods nerede?’ dedi. ‘Profesyonel’ dedim, ‘Bir yolunu bulun onların da turnuvasını yapalım’ dedi. Fikir böyle gelişti ve böylesine önemli bir turnuvayı Türkiye’ye getirmeyi başardık.

Woods 5 sene önce gelmezdi
“Tiger Woods 5 sene önce 10 milyon dolar da verseniz gelmezdi”  diyen Ağaoğlu, şunları kaydetti:
Woods sporculuk kariyerinde Almanya’nın doğusuna, Dubai’nin batısına geçmedi. Woods’un menajeri ile konuşurken THY’yi sponsor olarak düşünüyoruz dedik. Bu durumun gelmesinde büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Sporcuların THY’ye büyük bir saygısı var. 7-8 yıl önce getir deseler başaramazdım, bugün başarıyorum. Ülkenin vizyonu bir yere geldiği için ve THY’nin bıraktığı imaj sayesinde bunlar oluyor.

Turnuvanın sadece organizasyon giderlerinin Spor Toto tarafından yapılacağı, para ödülü ve diğer masrafların sponsor ve seyirci gelirleri ile karşılanacağını anlatan Ağaoğlu, birinci olan sporcunun 1 milyon 750 bin dolar, ikincinin 1 milyon dolar, 3 ve 4.’nün 600, 5 ve 6.’nın 400, 7 ve 8.’nin ise 300’er bin dolar alacaklarını ifade etti.

Ağaoğlu, Woods ile birlikte 4 oyuncuya katılım bedeli ödendiğini belirterek, Benzeri bir turnuvada ödenen paranın yarısını ödedik. Bunda ülkenin imajı ve THY’nin çok büyük faktörü oldu dedi.

Mcllroy’un gelişinde Wozniacki etkili olmuştur
Turnuvaya 15-20 bin seyirci beklediklerini, bunların yüzde 80’inin de yabancı olacağını düşündüklerini anlatan Ağaoğlu, Tiger Woods ve Mcllroy’un ikna edilme süreçleri için de, Woods hiç zorluk çıkarmadı. Hiçbir özel isteği yok. İstediği tek şey kendisi ve menajeri için 2 oda. Roy Mcllroy, hiç bir şey istemedi. Bunda Caroline Wozniacki’nin etkisi olmuştur. Çünkü onun erkek arkadaşı ifadelerini kullandı.

Basın toplantısının ardından Temel Kotil, Ahmet Ağaoğlu’na bir uçak maketi hediye ederken, Ağaoğlu da Kotil’e bir çini vazo verdi.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?