Dünyanın ilk çiftlik-marketi

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan dünyanın ilk çiftlik-marketi, gelecekte gıda alışverişinin nasıl olacağını bugünden görmek isteyenlerin akınına uğruyor.

Geleceğin marketinde, raflar ve reyonlar yerine çatıda dolaşan tavuklar, canlı balık tankları, meyvelerin içinde büyüdüğü kanallar, sıra sıra sebzeler var.

Londra’da 2011’de açılan ‘FARM:shop’ isimli bu marketin içi, bir bahçeden çok laboratuvarı andırıyor. Proje, yedikleriyle bağı kopan şehir insanına, doğa hayatını hatırlatmayı amaçlıyor.

Çiftlik-marketin kurucularından, mühendis Paul Smyth, “Bence FARM:shop gibi mekanlar insanların gıdalarıyla yeniden bağlantı kurmasını sağlayabilir. Köyle şehir yaşamı birbirinden koptu. Yediklerinizle bu ürünlerin yetiştirilme biçimleri arasındaki bağlar zedelendi” dedi.

Yiyeceklerin bu kadar taze satışa sunulmasının dondurma, dağıtım ve ulaştırma süreçlerini kısaltacağı, böylece enerjiden de tasarruf edileceği düşünülüyor.

Smyth, FARM:shop’ların sayısı artırıldığında dünya genelinde gıda üretiminden kaynaklanan karbon emisyonunun önemli oranda azaltılabileceğini belirtti.

Smyth’e göre, böylece gelecekte çevresel açıdan sürdürülebilir bir tarım modeli yaratmak da mümkün olabilecek.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?