Dwight’lı Rockets, Kimliğini Arayan Lakers’a Karşı

Lakers-Rockets

 

Geçtiğimiz yaz tüm olanların ardından, Los Angeles Lakers ve Dwight Howard’lı Houston Rockets’ın ilk defa karşılaşacakları gün geldi çattı.

Dwight’lı Rockets yeni seazona, oynadığı 5 maçın 4’ünü kazanarak başladı. Dwight maç başına 14.6 rebound alarak NBA’deki en çok rebound alan oyuncu durumuna geldi. Yeni takımında maç başına 17.4 sayı ortalaması tutturan oyuncu Lakers’ta da benzer bir görünüm çizmiş ve maç başına 17.1 sayı ortalaması tutturmuştu.

Howard’ın bilindik rebound ve sayı özellikleri bir yana Lakers’ta oynarken yaptığı top kayıpları, taraftarı ve takım arkadaşlarını çileden çıkartan bir hal almıştı. Lakers’tayken 3.0 top kaybıyla oynayan oyuncu, Rockets’ta bu özelliğini de “geliştirdi” ve 3.4’e yükseltti.

Bütün bu istatistiklere baktığımızda Dwight’ın şut yüzdesinin düştüğünü, blok averajının azaldığını, ve daha çok top kaybıyla oynadığını görüyoruz. O zaman da aklımıza şu soru geliyor; “Acaba Rockets sezona 4-1 başlamasaydı, Dwight eleştiri oklarının hedefi olur muydu?”

Diğer tarafta da sezona Clippers galibiyeti ile başlayıp değişik bir hava yakalayan, fakat daha sonra baş aşağı gelip oynadığı son 4 maçın sadece 1’ini kazanabilen, deyim yerinde ise “dış sahada can çekişen” bir Lakers var.

Oynadığı iki dış saha maçında fark yiyip bozduna uğrayan Lakers’ın antrenörü D’Antoni, bu farklı malubiyetler sonucu takımda farklı rotasyonlar yaptı. Warriors bozgunundan sonra Nick Young’ı yanına oturtan deneyimli hoca, Henry’i ilk 5’te sahaya sürdü. Salı günkü Mavs bozgunundan sonraki ilk maç olan Rockets maçında da Williams yerine ilk 5’te Kaman veya Jordan Hill ile başlayacağı konuşuluyor.

Bu değişikliğin Kaman’dan yana olacağı ve sebebinin ise Rockets’ın “ikiz kuleleri” Dwight ve Ömer Aşık’a çare olarak düşünüldüğü aşikar. Bunun yanında oynadıkları sezon öncesi maçlarda da Kaman ile Gasol’ün yan yana oynatıldığı ve iyi verim alındığı da biliniyor. Yani bu değişiklik, bu maça mahsus bir değişiklik olmayabilir. İlersi için de Gasol/ Kaman veya Gasol/ Hill seçeneklerini görebiliriz.

Taraftarlara göre Jordan Hill takımda daha çok yer bulmalı.

Gasol ve Kaman’ın başladığı takımda da Hill ikinci takımda muhakkak yer bulmalı. Ama bunun yanında Hill/ Gasol ikilisinin de oyuna başladığı dönemler olmalı, o zaman da Kaman ikinci takımda muhakkak yer bulmalı. Lakers bu üç uzun ismi rotasyonlu kullanarak, müsabaka boyunca rakibe karşı boy üstünlüğünü kullanmalı.

Bugün Lakers-Dwight ayrılığı medyada gerektiğinden fazla yer buldu, sonuç ne olursa olsun bulmaya da devam edecek. Sahada ise, yeni kimliğini oluşturmaya çalışan ve dış sahada da galip gelmeye çalışan bir Lakers olacak.

Zor ama Lakers adına dış sahada başlayacak bir galibiyet serisi, hele hele karşı tarata da Dwight olursa tadından yenmez herhalde.

 

 

İyi seyirler,

Burak Yarkent

Alaturka Online/ Los Angeles, CA

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?