Ebru TV, Van’a yardım amacıyla Amerika’da 750 bin dolar topladı

Van’daki depremin yaralarını sarabilmek için Amerika’da yayın yapan Ebru televizyonu ile yine bu ülkede faaliyet gösteren Helping Hands (Kimse Yok mu) adlı insani yardım kuruluşunun ortaklaşa düzenlediği yardım programında 750 bin dolar toplandı. Amerika’da Türk toplumunun birlik ve beraberliğinin yanı sıra farklı onlarca milletten insanın da yardım için biraraya geldiği programda duygusal anlarda yaşandı.

Canlı yayınlanan programa Amerika’nın dört bir yanından yardım telefonları yağarken Kongre üyelerinden sanatçılara, işadamlarından, Yahudi ve Ermeni toplum önderlerine kadar farklı kesimlerden birçok katılım gerçekleşti. Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Latin Amerika ülkeleri, Ahıska Türkleri, Boşnaklar başta olmak üzere farklı birçok milletlerin Amerika’da yaşayan mensuplarının kurduğu dernekler de Van’daki depremzedelerin zor gününde yanında oldu. Programa katılanların hemen hepsinin ortak yanı ise Türkiye’yi ziyaret etmiş olmalarıydı.

Ebru televizyon kanalının ana haber sipikerleri Logan Crawford ile Diane Bakos’un sunduğu programa yüzlerce insan katılırken, kimileri emeklilik maaşından, kimileri öğrenci cep harçlıklarından kimileri de mutfaklarından keserek biriktirdikleri yüzlerce doları gecede yardım olarak açıkladı.

Amerika’da ilk defa canlı yayın ile Türkiye’de yaşanılan bir doğal afete para yardımı toplanırken, ‘Depremzedelere Destek’ programına gerek katılımcıların gerekse TV çalışanların özverili çabaları dikkat çekti. İki saat olarak planlanan programa yoğun katılım olması nedeniyle bir saat daha uzatılırken, yoğunluk nedeniyle Ebru TV’nin telefonları kitlendi. Connecticut eyaletinden programa katılan 9 yaşındaki Kerim Uysal geceye damga vuran isimlerin başında geldi. Video oyunu alabilmek için harçlığından biriktirdiği parayı depremzedelere bağışlayan minik yardım sever, bunu neden yaptığı sorusuna, ‘‘Uzun süredir satın almak isteğim oyun için biraz daha beklemem gerekecek ama Van’daki kardeşlerimin bu paraya benden daha çok ihtiyacı var” diye konuştu.

Yardım programına Tennessee, Wisconsin, Texas, Illinois, Kentucy gibi farklı eyaletlerde bulunan İslami kuruluş temsilcileri, Balkan-Amerikan Federasyonu (FEBA) üyeleri, birçok Boşnak dernek başkanları, Bosna Öğrenci Birliği, Bangledeş-Amerikan Gençlik Klübü, Ahıska Türkleri dernekleri, Huoston’daki Hindistan Evi, Pakistan Sel Felaketi Birliği başkanları ile Amerika genelinde faaliyet gösteren Türk-Amerikalıların kurduğu birçok dernek ve ticaret odası yöneticileri telefon ya da bizzat stüdyoya gelerek depremzedelere yardımda bulundu.

Depremzedeler Destek zamanı programına Bangladeş-Amerikalı Gençlik Klübü temsilcileri de bizzat katılarak Van için kendi aralarında 3 bin dolar topladıklarını açıkladı. Dünyanın en fakir ülkelerinden birisi olarak gösterilen Bangladeşli gençlerin Türk dostları için uzanan özverili yardım eli ise gecede dikkat çeken bir başka fedakarlık öreneği oldu.

Bireylerin de katıldığı yardım programında kimleri 10 binlerce dolar verirken kimileri de karınca kararınca destek verdi. Binlerce telefona cevap vermekte güçlük çeken ekran karşısındaki görevliler, programın bitiminden sonra dahi hala cevap veremedikleri birçok cevapsız arama olduğunu söyledi.

SANTRAL KİLİTLENDİ, PROGRAM ESNASINDA 5 YENİ TELEFON HATTI SATIN ALINDI

Program hakkında Zaman Amerika’ya bilgi veren Ebru TV yetkilisi Üsame Tunagür, deprem özel yayını başladığı andan itibaren telefonlarının kilitlendiğini söyledi. Bu yüzden program esnasında telefon şirketinden 5 ekstra hat almak zorunda kaldıklarını ifade eden Tunagür, “Yine de program bittiğinde telefonlarımızda yüzlerce cevapsız arama bulunuyordu. Yayın sırasında santrale bağlanamayan insanlar Ebru TV çalışanlarının cep telefonlarına ulaşıp kısa mesaj yoluyla desteklerini aktarmaya çalıştı” dedi.

Ebru TV’nin ilk kez bu tarz bir program düzenlediğini aktaran Tunagür, izleyicilerinden gelen yoğun talep üzerine böyle bir karar aldıklarını belirtti. Tunagür, “Amerikalı izleyicilerimiz deprem felaketinin ardından bize sürekli olarak depremzedelere nasıl yardımcı olabileceklerini soruyordu. Bir çok izleyicimiz, ki buna Porto Riko ve Kanada’dan arayanlar da dahil, Ebru TV’nin Van halkına yardım etmelerine fırsat verecek bir program hazırlamasını talep etti. Helping Hands yardım kurumu da ABD’nin çok farklı bölgelerinden benzer taleplerle karşılaşınca bu programı düzenlemeye karar verdik.” diye konuştu.

TÜRK-AMERİKAN TOPLUMUNUN DESTEĞİ BÜYÜK OLDU

Geceye Türk-Amerikan toplumu da büyük destek verdi. Programa telefonla katılan dernek temsilcileri bölgelerinde yaşayan Türklerin depremzedelere destek amacıyla topladığı yardımları kampanyaya aktardı. Tekxas merkezli Raindrop Foundation kampanyaya 125 bin dolarlık bağışta bulunurken, Mid-Atlantic Federation of Turkic American Federations (MAFTAA), geceye 65 bin dolar destek açıkladı. ABD’nin Doğu Yakası’nda faaliyet gösteren Türk Kültür Merkezleri’nin farklı şubelerinden yapılan yardım miktarı ise 100 bin doları geçti.

GECEDE EN FAZLA YARDIMDA BULUNAN KİŞİLER VE KURUMLAR ŞUNLAR OLDU;

Raindrop Foundation (Texas); 125 bin dolar
MASTAA adına Mahmut Yeter (Washington D.C); 65 bin dolar

TAFM adına Mehmet Ali Güzeldere (Chicago); 50 bin dolar

İstanbul Center Georgia; 25 bin dolar

İstanbul Center Atlanta; 25 bin dolar

Golden Generation Vakfı çalışanları (Pennslyvania); 25 bin dolar

Puntam Science Academy adına İbrahim Büyükçelebi (Connecticut); 12 bin dolar

Emrullah Durmaz: 12 bin dolar

Puntam Science Academy; 12 bin dolar

Anatolia Heritage Federasyonu (Kanada); 11 bin dolar

Murat Güzel; 10 bin dolar

Michealle Karaküllükçü; 10 bin dolar

Brooklyn Turkish Center (New York); 10 bin dolar

Turkish Cultural Center Brooklyn (New York): 10 bin dolar

Miami Anatolia Cultural Center (Florida); 10 bin dolar

Amity Turkish Cultural Center (Florida); 10 bin dolar

Programa Amerika’nın dört bir yanından katılanların yanı sıra farklı meslek gruplarından da birçok insan ya telefon ederek ya da bizzat televizyona gelerek destek verdi. Programa onlarca farklı eyaletten birçok milletvekili, senatör telefonlarla katılıp kimisi kendi cebinden kimisi de düzenledikleri yardım etkinlikleri ile toplandıkları parayı Ebru TV ve Helping Hands vasıtası ile depremzedelere ulaştırılmak üzere verdi. Telefon ile yardım çağrısına katılan bazı vekil, senatör ve STK temsilcileri ile din adamlarının görüşleri şöyle oldu;

Kuzey Carolina milletvekili Virginia Foxx;

Ben Türkiye’nin büyük hayranlarından biriyim. Damadım da Türk ve iki torunumunda ismi Kenan ve Rana’dır. Birçok defa Türkiye’ye gittim ve Türkler harkulade insanlardır. Amerika, dünyanın neresinde olursa olsun afet yaşayan insanlara yardım elini uzatır ama Türkiye sözkonusu olunca bu yardım etme isteği bizde daha fazla ortaya çıkar. Sizlere de böyle bir yardım programı yapmanızdan dolayı teşekkür ediyorum.

Illinois Kongresi Meclis Başkanı Michael J. Madigen;

Ben ve bazı milletvekili arkadaşlarım deprem felaketini öğrendikten sonra nasıl bir yardımda bulunabiliriz diye biraraya geldik ve 4 bin 250 doları aramızda topladık. Şimdi bu parayı sizlerin aracılığı ile depremzedelere göndermekten çok memnunuz.

Maimi milletvekili Dwight Bullard;

Türk-Amerikalılar benim çok yakın dostlarımdır. Türkiye’yi ziyaret imkanı bulduğumda gördüğüm manzara beni cidden çok şaşırttı. Türk insanı misafir ettiği kimseler için ellerinde olmayını bile vermeye çalışan harika kimseler. Depremin acısı şüphesiz çok büyük oldu ancak bizler elimizden geldiğince yardım ederek bu trajedinin hafiflemesine katkıda bulunabiliriz. Ben şahsen, Maimi’deki İstanbul Center ile Van’daki depremzedeler için yardım toplamaya devam ediyoruz ve bugün yaptığımız yardım artarak devam edecek.

New Jersey (NJ) senatörü Diane B. Allen;

New Jersey eyaletinde her geçen gün büyüyen bir Türk toplumu var. Van’daki depremi duyar duymaz elbette bu trajedi bizlerinde dikkatini çekti zira benim bölgemde yaşayan onca Türk’ün sorunu benim ve eyaletiminde ortak sorunudur. Biz New Jerseyliler olarak bu felaket karşısında deprem mağdurlarına kollarımızı ve kalbimizi açarak yanlarında olduklarımızı bilmelerini istiyorum. Biz bu zor günlerinde Türk insanının yanındayız ve onlara destek olmaya devam edeceğiz.

Idaho eyalet Senatörü Brent Hill;

Biz Idaho Kongresi’nden bir grup seçilmişler olarak yalnızca birkaç hafta önce Türkiye’yi ziyaret etmiştik. Gezimiz esnasında birçok harika insanlar tanışma imkanı bulmuş, okulları, öğrencileri ve insanları evlerinde ziyaret etmiştik. Haliyle orada deprem olduğu haberini alınca bizleri yakından ilgilendiren bir konu oluverdi. Van’daki depremi yalnızca birkaç yüz insanın ölmesinden değil, eğer bu felakette bir tek insan dahi yaşamını yitirmiş olsaydı yine ilgi duyar, yardım gerektiğinde de yardım etmeye çalışırdık.

NJ eyalet Senatörü Leonard Lance;

Türk insanın böylesine acı bir gününde bizlerin onları yalnız bırakması düşünülemez. New Jersey genelinde Helping Hand ve NJ Türk Kültür Merkezi’nin yardım toplama faaliyetlerini destekliyoruz.

NJ’deki First Reformed Kilisesi rahibi Dr. Hartmut Kramer-Mills ile rahibe eşi Susan;

Deprem haberini alır almaz kilisemizin üyelerine yardım çağrısında bulunarak bir etkinlik düzenledik. Bugün de buraya gelerek (Televizyon’daki programa gelerek katıldılar) herkese dini, milleti gözetmeden yardım etmeleri çağrısında bulunuyoruz. Yardımların din, millet ayrımına göre olmadığına inanıyor yardıma ihtiyacı olan herkese yardımın bir insan olmanın borcu olarak düşünüyoruz. Biz Türk insanını New Jersey’deki IDC (Interfaith Dialog Center) ile yakından tanıma imkanı bulduk ve onlarla 2008 yılında Türkiye’yi ziyaret ettik. Yine IDC ile birlikte birçok etkinliği birlikte yaptık. Deprem kadar olmasa da geçtiğimiz hafta New Jersey’de yaşanılan kar fırtınasında birkez daha doğal felaketin ne kadar trajik olduğunu gördük. İsa peygamber bizlere, ‘‘Komşunu da en az kendin kadar sevmelisin’’ diye buyuruyor. Dünya giderek küçük bir köy haline gelirken Türkiye bize hiçde uzak bir ülke değil artık.

Pennslyvania milletvekili Charles W. Dent;

Deprem haberi ile birlikte hepimizin kalbi hüzünlendi. İnsanların yaşadığı acıyı televizyonlardan dahi görmek insana acı veriyor. Şimdi insanların bu programa olan yoğun ilgisini görmek ise bizi teselli ediyor.

Los Angeles’dan rahip Alexei Smith;

Katolik dünyasının lideri geçtiğimiz çarşamba günü dünya genelindeki tüm Katolik kiliselerine Van’daki depremzedelere yardım çağrısında bulundu. Ben üç defa Türkiye’ye gittim ve bu korkunç depremi kalbimde hissettim. Ben sizlerin vasıtası ile tüm Amerikalıları depremzedelere yalnızca dua ile değil maddi yardımda da bulunarak destek olmalarını istiyorum.

Buradan görüyorum ki, farklı din ve milletten insanların inanç, ırk ayrımı yapmadan yardıma koşmaları insanlığın daha iyi bir gelecek adına bana umut veriyor. Bu felaket yalnızca Türklerin değil tüm insanlığın ortak kederi ve sorunudur.

Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz;

Yakınları ölenlere şüphesiz sevdiklerini geri getiremeyiz ama onlara bu zor günlerinde yanlarında olduğumuzu gösterebiliriz. Yardımlarınızı lütfen esirgemeyin ve Helping Hands ile bu yardım çağrısına katılın. Ne mutlu Türküm diyene.

Texas milletvekili Al Green;

Ben öncelikle burada yaşayan Türk toplumuna Texas eyaletinde yaptıkları muhteşem işlerden ve halkımıza verdikleri hizmetlerden dolayı teşekkür etmek istiyorum. Ben şahsi olarak bu gece bin dolar vererek yardıma katılmak istiyorum.

Georgia eyalet senatörü Jeff Mullis;

Türkiye’ye İstanbul Center ile gitmiştim ve Türkiye harika bir ülke. Türk insanın ne kadar iyi olduğu hepimizin bildiği birşey. Şimdi bizler de bu iyi insanlara yardım etmeliyiz ve bunun anlamı her iki toplum adına da büyük önem arz ediyor.

Hawaii eyalet milletvekili Karen L. Awana;

Coğrafik olarak Türkiye ile dünyanın tam zıt kutuplarında olabiliriz ama Türk insanının nezaketi, yardım severliliği bizleri burada dahi buldu. Ben Los Angeles’daki Anadolu Kültürleri ve Yemek Festivali’ne de katılmış orada da birkez daha bu insanların kültürlerinin ne kadar güzel, sıcak ve candan olduğunu görmüştüm. Hawaii’deki Türk toplumu ile birlikte Van’daki depremzedelere yardım için çabalarımız sürüyor.

Chicago’daki Yunan Ortadoks Kilisesi rahibi Demetrlos Moklssos;

Bu felaket öncelikle bir insanlık sorunu. İstanbul’a her yıl giden birisiyim ve mensubu olduğum millet ile Türklerin o kadar ortak değerleri var ki; ne de olsa yüzyıllarca birlikte yaşadık. Devletlerin zaman zaman sorunları olabilir ama biz birlikte yaşayıp aynı kültürün insanlarıyız. Şimdi depremzedelere yardım ederek önemli olanın insanlık paydasına buluştuğumuzu göstermemizdir.

Los Angeles’dan aktör Bruce Davison;

Türkiye’ye gitmiş birisiyim. Bugün sizlerin aracılığı ile görüyorum ki, insanlar insanlık sorumluluğunun bilincinde hareket ederek yardıma koşuyor. Bu yardımlar birkez daha bizleri insan olmanın etrafında buluşturuyor. Aslında bugün stüdyoya, sizlerin yanına gelip orada olmayı çok arzu ederdim.

New York’daki Kings Bay Genel Direktörü (Yahudilerin bir sivil toplum kuruluşu) Leonard Petlakh;

Bugün bu stüdyoya gelerek Türk dostlarımı bu zor gününde desteklemek istedim. Enkaz altından çıkarılan iki haftalık bebek (Azra bebeği kast ediyor) Türk olmasından önce o bir dünya vatandaşı ve insan. Felaketi bu gözle bakarsak yardımın bir millete değil öncelikle insanlara yapıldığını anlarız. Ben Brooklyn’deki Türk Kültür Merkezi’nin düzenlediği Türkiye gezisine katıldım ve onlarla birçok programda birlikte beraber oldum. Harika insanlar ve çok özveri ile çalışıyorlar. O nedenle de bugün bu yardım programının bir parçası olabilmek için buraya geldim.

New Mexico senatörü Timothy Jennings;

Şuan deprem mağdurları için bin 600 dolarlık yardım yapıyorum. Ancak bu yardımın arkası gelecek. Felaketler karşısında tüm insanlar birlik ve dayanışma içinde olmalı.

Ayrıca yine yardım programına New York eyalet milletvekilleri Steven Cymbrowitz, Alec Brook-Krasny, Illinois eyaleti milletvekilleri ile senatörleri gibi daha birçok eyalet kongresi üyesi de katılarak destek açıklamalarında bulundu. (KADIR BULUT, NEW JERSEY – Zaman)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?