Ebu Hamza bugün New York’ta mahkemeye çıkıyor

İngiltere tarafından ABD’ye iade edilen Ebu Hamza el Masri bugün terör suçlarından New York’ta mahkeme önüne çıkacak.

Yüksek Mahkeme’nin başvurularını reddetmesi ardından beş kişi iki uçakla ABD’ye gönderilmişti. Ebu Hamza bunlardan biriydi. Savcılar, hakkında 11 ayrı suçlama olan Ebu Hamza’nın Yemen’de dört kişinin öldüğü bir kaçırma olayına karıştığını, ayrıca Oregon eyaletinde “terör örgütleri için eğitim kampı kurmaya çalıştığını” söylüyor.

Londra’nın kuzeyindeki Finsbury Park camiinde imamlık yapmış olan Ebu Hamza daha önce İngiltere’de de ırk temelinde nefret yayma ve adam öldürmeye teşvik suçlamalarından 7 yıl hüküm giymişti. New York’taki mahkeme sonunda hüküm giyerse Ebu Hamza’nın büyük olasılıkla ömür boyu Colorado’da ABD’nin en sıkı kurallarla korunan cezaevinde tutulacağı tahmin ediliyor.

Zanlılar arasında ayrıca “terör örgütleri için para toplamak”la suçlanan Babar Ahmed ile 1998’de ABD’nin Kenya ve Tanzanya’daki büyükelçiliklerine düzenlenen saldırılara karışmakla suçlanan Adil Abdülbari ve Halid el Fevvaz bulunuyor.
Harun Raşid Asvat Oregon’da bir eğitim kampıyla ilişkili olmakla, Seyla Talha Ahsan aşırı görüşlü bir internet sitesi yönetmek ve Taliban için para toplamakla suçlanıyor.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?