Ekrem İmamoğlu ile teyzeler arasında güldüren diyalog: “DARGINIM SANA”

Ekrem İmamoğlu ile teyzeler arasında güldüren diyalog: “DARGINIM SANA”

Riva deresinde incelemelerde bulanan Ekrem İmamoğlu ile bölgede bulunan yerel halktan teyzeler arasında güldüren bir diyalog yaşandı.

İmamoğlu, Riva’da yapacakları çalışmaları da şöyle sıraladı:

“Bir; arıtılmamış hiçbir atık su kalmayacak. İki; hiçbir atık su, kontrolsüz bir şekilde dereyle buluşmayacak, hepsi mutlaka arıtmayla buluşacak. Üç; -şu anda tartışılan bir başka konu-, özellikle burada arıtılan suyun direkt Karadeniz’e deşarj edilmesiyle ilgili bir sistem devreye alınmalı mı, alınmamalı mı; bu da tartışılacak. Dört; Paşaköy’deki arıtmaya, ilave 100 binlik daha ilave bir yatırım yapacağız ve aslında buradaki sorunun atık su tarafını, deşarj tarafını ciddi anlamda çözmüş olacağız. İşin ikinci perdesi, Beykoz Belediye Başkanı’mızın da ifade ettiği gibi, buranın peyzaj ve dere ıslahı çalışması. Burada aynı zamanda biraz da istimlak gerekiyor; bu da DSİ’nin sorumluluğunda. DSİ, artı Beykoz Belediyesi. Yarın peyzaj projesini teslim alıyorlar, 8 Eylül’de dere ıslahıyla ilgili proje olgunlaşıyor ve süreç devreye girecek. Ne oldu? Sorunu tespit ettik, konuştuk beraberce. Sorunu, bütün İstanbul duydu. Bütün kurumlar, tekrar bir yerinden titredi; herkes sahiplendi. Evet, artık Şehircilik Bakanlığı da devrede, Tarım ve Orman Bakanlığı da devrede, DSİ de devrede, Beykoz Belediyesi de devrede, İBB de devrede. Ne olacak? Sorun gündeme geldi, çözümü oluşturduk, ortak akılla düşündük, çareyi önümüze koyduk. Hep beraber düşündük. Toplumu da içine kattık. STK’ları, muhtarları çağırarak, toplantı yaptık. Bu ortamı koruyucu platformları, sürecin içine katarak, onları dinledik. Ortak akılla süreci tarifledik. Toplam 2 milyar liralık bir öngörülen yatırımla, -hiç kimse inşallah sözünden bu anlamda dönmeyecektir- merkezi idare, yerel idare, ilçe yönetimi derken, el birliğiyle, 3-4 yıllık yatırımla, Riva’da bu sorun kökünden temizlenmiş olacak.”

“BUDUR BAŞARI”

“İnşallah hak ettiği gibi Riva, cennet gibi bir köşe olarak, İstanbul’umuzun nefes aldığı, tanıtıldığı, turistik yönüyle öne çıkartıldığı bir bölge haline gelecek” diyen İmamoğlu, sözlerini şöyle noktaladı:

“Budur başarı. Aslında tam da bunu istiyoruz işte. Yani bu şehre Kanal İstanbul mu yapılacak? Tam da bunu istiyoruz işte. Beraber konuşalım, düşünelim, aklı, bilimi, ortak aklı, kurumları… Olsun mu, olmasın mı? Doğru mu, yanlış mı? Bunu düşünmediğimiz zaman, inanın bu şehri harap edersiniz. Bu şehir, bireysel aklın çok ötesinde bir aklın yönetmesi gereken bir şehirdir. Bu şehrin her duygusunu, en üst seviyede taşıdığı, taşınılan bir sistemle karar verilen ve ona göre hareket edilen bir şehir yönetimi oluşturulmalı. Yoksa, herkesin aklına estiği projeyi yaptığı bir kent olamaz İstanbul.”

“RİVA, ARTIK TOPLUMA MAL OLMUŞTUR”

“İstanbul’un başka gündemi yok mu? Var; deprem. Yatacağız, kalkacağız, gecesi, gündüzü, uyumayacağız, işimiz-gücümüz deyip, her alanında, her biriminde, devletimizin her kademesi, şehrimizin her kademesi deprem hususunda çalışmalarımızı yapacağız. Bu konuda da iş birliği süreçlerimiz, yine devletimizin her kurumuyla devam etmektedir. Bu bağlamda biz, doğayı tahrip edecek, İstanbul’un önceliklerini bertaraf edecek, bugünün işsizliğinde, bugünün ekonomisinde, kentimizin deprem gibi önceliği varken, tek bir kuruşunun heba edilmeyeceği bir ortamda Kanal İstanbul’a karşıtlığımız, en üst seviyede devam edecektir. Çünkü biz, akılla ve bilimle konuşuyoruz. Bu iş birliğinin güzel bir örneği olması bakımından Riva, artık topluma mal olmuştur. Artık kim eksik yaparsa, toplum hesap soracak. Biz, bundan sonra da Riva’nın sürdürülebilir bir bakıma muhtaç olduğunu bilen bir yönetim olarak, ‘Bu temizliği yaptık, 15 yıllık birikintileri topladık, 16-17 bin metreküplük birikmiş olan, ne yazık ki etrafı rahatsız eden, kötü kokulara sebep olan birikinti vardı. Hadi gidiyoruz…’ demeyeceğiz. Yatırımlarla beraber, bu bakım süreçlerine, dönem dönem buranın temizlenmesi süreçlerini hassasiyetle sürdürmeye devam edeceğiz.”

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?