Ekrem İmamoğlu’ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘yaygara’ yanıtı…


İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elektrik ve doğalgaz faturalarında muhalefetin yaygara kopardığı gibi bir durum olmadığı yönündeki açıklamasına, üreticilere süt yemi dağıtım töreninde yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, corona virüsü atlatmasının ardından cuma namazını dün Büyük Çamlıca Camii’nde kılmıştı.

Namazın ardından kendisini bekleyen gazetecilerin gündeme ilişkin soruları üzerine, Erdoğan “Muhalefetin elektrik ve doğalgaz konusundaki spekülatif gayretlerini boşa çıkarmak gerekiyor. Muhalefetin yaygarasını kopardığı gibi bir durum söz konusu değil… Biz vatandaşı çok daha rahatlatabilmek için her türlü indirimi uyguladık, uygulamaya devam ediyoruz. Vatandaşımızı enflasyona ezdirmedik ezdirmeyeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözlerine atıf yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Abartılacak kadar bir şey yok, yaygara çıkarılacak bir takım hususlar yok demeyle bu işlerde çözüm bulmamız mümkün değil. Herkes biliyor ki,  dün evine, çiftliğine 1000 lira gelen elektrik faturası şimdi 3 bin lira geliyor. Bunun altından kalkmak çok çok zor” dedi.

İstanbul Büyükşehir  Belediyesi’nin (İBB), Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nden temin ettiği bin 250 ton süt yemi, İstanbul’da damızlık sığır ve manda yetiştiricisi çiftçilere ulaştırılmak üzere 50 tır ile yola çıktı.

12 ilçede 110 köye dağıtılacak yemlerle beslenen hayvanların sütü, Halk Süt projesi ile İstanbul’un çocuklarına ücretsiz olarak ulaşmaya devam edecek.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak Beylikdüzü’ndeki Gürpınar Su Hali’nde süt yemi dağıtım törenine birlikte katılarak tırları İstanbul’un köylerine uğurladılar. Törende konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu çiftçilerin desteklenmesinin şart olduğunu çünkü Türkiye’nin çok önemli bir ekonomik dar boğazdan geçtiğini söyledi.

“ZAMLAR ÜST ÜSTE GELİYOR”

İmamoğlu “Bu zorlu günlerde zamlar üst üste geliyor. Toplumun kesimi pahalılıktan ötürü hayatın zorlaştığının farkında ve bu derin bir biçimde her vatandaşımızı etkiliyor. Etkilenen kesimin başında gelenlerinden biri de üreticilerimiz, çiftçilerimiz. Üreticilerimizin ne boyutta etkilendiğini biliyorum ve görüyorum. Aynı zamanda bu maliyetlerin sizleri şaşırttığını, üzdüğünü ve katlanılamaz hale geldiğini de hissediyoruz. Bunun etkilerini sadece siz yaşamıyorsunuz. İnanın yerel yönetimler olarak bizler de yaşıyoruz. CHP’li belediye başkanları olarak sık sık bir araya geliyoruz.  Ülkemizin iyi olması için, ülkemizin bu dar boğazdan kurtulabilmesi için şikayet değil çözüm arayışında oluyoruz. Hükümetimiz uyarıyoruz. Diyoruz ki ‘bakın şunu yapmayın, bunu yaparsanız çiftçi zorda kalır. Üretemez. Tezgahtaki ürün pahalılaşır, vatandaşın sofrasına gelemez. Vatandaşımız açlıkla karşı karşıya kalır.’ Ya da elektriği  3 kat birden arttığı bir ortamda asgari ücrete yüzde 50 değil yüzde 100 de zam yapsanız yetmeyecek hale getirirsiniz. Ne yazık ki bugün bunları yaşıyoruz. El birliğiyle bazı hususları birlikte aşalım” diye konuştu.

“YAKITTAN VERGİ ALMAYIN”

İmamoğlu ekonomik krizin etkilerini azaltmak için önerilerini anlatamaya devam ederek “Bu zor dönemi atlatmak için vergi muafiyetleri getirin. Örneğin çiftçinin yakıtını daha ucuza verin veya belediyenin suyu daha uygun verebilmesi için elektrikten bir kısım vergileri almayın. Mazot veya diğer yakıt ve enerji fiyatlarındaki artışlardan ötürü biz vatandaşı zaten toplu taşımada çok zorlanarak sübvanse ederek hizmetlerimizi sunuyoruz. Bizden bir dönem için bazı vergileri almayın. Biz vatandaşa daha uygun hizmet edelim ki vatandaş bu yoksul anında bu zamların altında sıkıştığı bir ortamda bugünleri  atlatabilsin” dedi.

Bu sürecin sadece sosyal yardımla aşılamayacağının altını çizen İmamoğlu “Bu fikirlerimizi paylaşıyoruz. ‘Siz şunu yaptınız, bunu yaptınız’  demiyoruz. Bir yandan bütün bu zorluklara rağmen görevimizi, sorumluluğumuzu yerine getirirken Türkiye’nin neredeyse yüzde 50’ye yakın  yerel yönetim nüfusunun yükünü taşıyan bizler bu sorumluluğu  bütün zorluklara rağmen yerine getirirken bir yandan da hükümetimize iş birliği çağrısı yapıyoruz. Elimizi uzatıyoruz. Sadece biz değil diğer yerel yönetimlere de diyoruz ki ‘siz de bizim gibi düşüncelerinizin aynı siyasi partiden de olsanız aktarın’. Hep birlikte çare olalım, çare bulalım” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 5 doz aşının çok faydası oldu İlginizi Çekebilir Cumhurbaşkanı Erdoğan: 5 doz aşının çok faydası oldu İmamoğlu Alman medyasına konuştu: Erdoğan bana hayranlık duyuyor İlginizi Çekebilir İmamoğlu Alman medyasına konuştu: Erdoğan bana hayranlık duyuyor

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?