Eksi 10 ile Amerika’yı yeniden keşfedin

Son dönemlerin en renkli televizyon programlarından biri Eksi 10. Özel dosyaları, ünlü röportajları, Los Angeles’ın görülmeye değer mekânlarını ekranlara taşıyan program, yeni yayın döneminde de zengin içeriğiyle izleyicilerine keyifli anlar yaşatıyor.

-Amerika denildiğinde zihinleri süsleyen yegâne şehir devasa gökdelenleriyle ünlü New York olagelmiştir. Hollywood olmasa Amerika’nın ta öbür ucu diye tabir edilen Angeles’ın vay haline! Neyse ki TRT Haber’de “Eksi 10” adlı bir program var. Eksi 10, Amerika’nın en batısındaki bu güzel şehrin ilginç mekânlarını ve doğal güzelliklerini bir gezi programı tadında yakından görme imkânı veriyor ve bu ülkede New York’tan çok daha fazlası olduğunu gösteriyor izleyicilerine.

Eksi 10, Los Angeles şehrini haber-magazin tadında bir formatla izleyicilerinin evine misafir ediyor. Program, her hafta birbirinden renkli konu ve konuklarıyla dikkat çekiyor. Eksi 10 bir yıl önce başladığı yayın serüvenine yeni sezonunda da başarılı bir sanatçı, sporcu, bilim insanı veya girişimci gibi kendi alanında iddialı isimleri ekranlara taşıyarak devam ediyor.

Amerika’da yaşayan başarılı Türkleri, Hollywood’un ünü ülke sınırları aşmış yıldızlarını ve Los Angeles’ın nabzını her hafta izleyicilerine eğlenceli bir şekilde aktarıyor program. Henüz yolun başında olan Eksi 10 şimdiden kemik bir izleyici kitlesine sahip olmuş bile! İsminden başlayalım. Programın yapım şirketi Westwood Production Los Angeles’ta yer alıyor. Günü bizden 10 saat farkla geriden karşılayan başka bir deyişle Türkiye ile arasında 10 saatlik bir zaman farkı bulunan bir şehir Los Angeles. Eksi 10’un Türkiye ayağının yapımcısı Faruk Keysan. Amerika ayağını ise şirket sahibi ve programın fikir babası Kemal Cem tarafından yürütüyor. Kemal Cem tarafından aradaki bu zaman farkı gözetilerek konulmuş Eksi 10 ismi.

Yıllardır Amerika’da yaşayan Cem, Türkiye tarafından az bilinen Los Angeles şehri hakkında Türk izleyicisinin ilgisini çekecek bir programın projesini uzun zaman önce kafasında oluşturmuş. Özellikle Los Angeles’ta yaşayan ve önemli başarılara imza atarak Amerika’da bir hayli tanınan, ancak Türkiye’de çok da bilinmeyen bu isimleri Türk izleyicisine sunmayı hayal etmiş. Ayrıca Amerika’nın görülmeye değer yerlerini olur da proje hayata geçer diye not etmiş hep.

Dünyadaki eğlence ve sinema merkezi Hollywood’un da burada bulunması nedeniyle ‘Neden seviyeli bir haber-magazin programı yapmıyoruz ?’ diyerek projeyi hayata geçirmeye karar vermiş. Sonrası malumunuz. Los Angeles’ta çekilen ve TRT Haber kanalında yayınlanan program kısa sürede hatırı sayılır bir izleyici kitlesine ulaşmış. Programla ilgili detaylı bilgi almak adına görüştüğümüz Faruk Keysan, programın diğer haber kanalları içersinde yapılan reyting ölçümlerinde kayda değer oranlar aldığını belirtiyor.

Eksi 10’un genç ve dinamik bir çalışma ekibi olduğunu söylüyor Keysan. Çalışanlar ağırlıklı olarak Türklerden oluşuyormuş: “Programın Hollywood bölümleri Amerikalı yapımcı Kurt Braun’un girişimleri ile çekiliyor. Gezi bölümlerinin yerinde duramayan esprili muhabiri Aykut Elimsa, her hafta Amerika’nın batı yakasını gezerek seyircilere keyifli dakikalar yaşatıyor. Sempatik sunucumuz İrem Akdere, Eksi 10’un genel sunuculuğunu yapıyor. Kamera arkasında ise gece gündüz özveriyle çalışan yirmi kişilik bir ekibimiz var. Programımız Los Angeles merkezli ve batı yakası ağırlıklı olsa da ABD nin başka yerlerinden gelen taleplerden dolayı önümüzdeki haftalarda daha geniş bir alana da yayılmayı düşünüyoruz.”

Hollywood’un yıldız isimleri Eksi 10’da

Yayına başladığı günden bu yana programa konuk ettiği dünyaca ünlü isimler ile kendi kulvarında seviyeli bir yer ediniyor Eksi 10. Programda kimler yok ki! Hollywood’un efsane sinema sanatçıları Nicholas Cage, Bruce Davison, Cate Blanchett’tan NBA’in ünlü oyuncuları Kobe Bryant, Shaquille O’Neil ve Hidayet Türkoğlu’na, buluşlarıyla Amerikan üniversitelerinin bünyesine katmak için peşinden koştuğu bilim adamı Aydoğan Özcan, Hollywood’un Türk sinema sanatçısı Alex Demir ve müzikleriyle Amerikan filmlerine ruh katan Pınar Toprak’a kadar daha adını sayamadığımız birçok isim yer alıyor Eksi 10’da.

New York’u görmek, Amerika demek değil

Amerika’nın en zengin eyaletlerinden biri olan Kaliforniya, tek başına dünyanın 5. büyük ekonomisi durumunda. Milyar dolarlık sinema sektörü ile Hollywood, teknolojiye yön veren elektronik üssü ile Silikon Vadisi, çokça doğalgaz ve petrol bu eyalette bulunmasına rağmen eyaletin en birinci gelir kaynağını tarım oluşturuyor. Tüm bunların yanında doğal güzellikleri ve daha pek çok özelliği ile Kaliforniya tam bir cazibe merkezi. Dolayısıyla burada bir televizyon programı için bolca malzeme bulunuyor. Bu yüzden Amerika denildiğinde sadece doğu yakasını, New York, Boston ve New Jersey Amerika’yı tanımak adına yeterli değil. Biz de nispeten bilinen batı kısmını TV programı için daha bakir olarak gördük. Ve 16 saatlik bir uçuş gerektiren, dolayısıyla ‘gözden ve gönülden ırak’ melekler şehrini Eksi 10 ile izleyicimize aktarmaya çalışıyoruz. (REYHAN GÜL / Zaman)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?