El Clasico’da Ortadoğu krizi

Dünyanın 1 numaralı futbol derbisi olan ve “El Clasico” diye anılan Barcelona-Real Madrid maçı da Ortadoğu sorunundan nasibini aldı.

Filistinli futbolcu Mahmud Sarsak 7 Ekim’de oynanacak “El Clasico” için Barcelona kulübünün yaptığı daveti reddetti. Gerekçesi ise Haziran 2006’da kaçırılan ve 5 yıl sonra binden fazla Filistinli mahkumun serbest bırakılması karşılığında özgürlüğüne kavuşabilen İsrailli asker Gilad Şalit’in de Barcelona tarafından aynı maça davet edilmesi.

İsrail tarafından 2009’da bir futbol maçına katılmak için Batı Şeria’ya giderken tutuklanan Sarsak, mayıs ayında başladığı açlık grevini üç ay sürdürdükten sonra temmuzda serbest kalmıştı. Sarsak yaptığı açıklamada, “Gilad Şalit’e davet yüzünden katılamadığım için Barcelona taraftarı ve yönetiminden özür dilerim” dedi.

Hamas yönetimi Müslüman yayıncı kuruluşlara maçı yayınlamama çağrısı yapmıştı. İspanya’nın ayrılıkçı Katalan bölgesinin temsilcisi olan Barcelona, taraftarlarınca “milli takım” olarak görülüyor. Ancak kulüp olası bir ayrılık halinde yine İspanya liginde oynama eğiliminde. Çünkü El Clasico dünyanın en çok izlenen maçı özelliğine sahip.

Real Madrid: Filistin’e yakınız

Barcelona, Şalit davetiyle Filistinlilerin tepkisini çekerken rakibi Real Madrid, “Biz Filistin’e yakın olmuş bir kulübüz. Gazze’de spor okulları açma projemizi sürdürüyoruz” dedi. Filistin Başbakanı İsmail Haniye de “O kişi tanklardan masum sivil halka ateş açmış biri. Pazar günü ilk kez bir takıma tezahürat yapmama kararı aldık” dedi. Reha ERUS/ROMA. (Hürriyet)

Advertisements

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?