Emre Şahin’in Oscar tahminleri

emre-sahin-oscar-tahmin

Hollywood’un  tanınmış genç Türk  yönetmenlerinden Emre Şahin’in Oscar tahminleri.

“Çanta” ve “40” filmleri ile ödüller alan, ABC, MTV, History Channel ve Discovery Channel için sayısız belgesel çeken, Hollywood’un tanınmış genç yönetmenlerinden Emre Şahin de bu yıl 84’uncusu düzenlenen Oscar Ödül töreni öncesinde fikirlerini ve Oscar ödülleri için kendi adaylarının isimlerini bizimle paylaştı..

En iyi film, The Artist
En iyi yönetmen, Michel Hazanavicius (The Artist)

Barbaros Tapan (B.T.); Emre iyi günler. Çekmiş olduğun belgeseller, ve filmler dünyanın birçok yerinde gösterildi. Özellikle Çanta ve 40 filmleri birçok ödül aldı, ülkemizi en iyi şekilde temsil ettin. Yurt dışında yaşayan, genç ve başarılı bir yönetmensin. Hollywood’u iyi bildiğini biliyoruz, fakat Türk sineması hakkında ne düşündüğünü merak ediyoruz. Emre Şahin Türk sineması hakkında ne düşünüyor? Türk sinemasının Oscar ödülleri seviyesine gelmesi için ne gerekiyor?

Emre Şahin (E.S.); Hollywood’da Oscar sezonu dediğimiz, sonbahardan sonraki dönem, her filmin tanıtımı olur. Filmin çekim aşaması kadar zor olan bu dönem, filmin tanıtım aşamasıdır. Ben Türk sinemasında bu dönemin eksik olduğuna inanıyorum. Oscar’a hazırlanan film, çekim ve yapım aşamasını bitirdikten sonra, dört koldan tanıtım için profesyonel bir şekilde etrafa saldırır. Bizim Türk sinemasındaki gibi, “filmi çektik, iş bitti” Hollywood film endüstrisine tamamen ters bir kavram. O yüzden biraz zamana ihtiyacımız olduğunu ve halkla ilişkileri öğrenmemiz gerektiğini düşünüyorum.

B.T.; Emre Şahin’in gözünden bu senenin Oscar adaylarını alabilir miyiz?

E.S.: Bence “The Artist” filmi bu senenin en iyi filmi. Siyah Beyaz olması, sessiz bir film olması, ve bir anlamda HD, 3D gibi son dönemlerin gözde kavramlarının tersine istikhamette giden aykırı bir film olması bu filmi diğer filmlerden bir adım öne çıkartıyor. Aynı zamanda da başarılı ve keyifli bir yapıt the Artist ve bence sadece en iyi film ve en iyi oyuncu değil, daha farklı bir çok alanda bir çok ödül alacak gibi duruyor.

Barbaros Tapan, Hollywood CA
Alaturkaonline.com

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?