En çok Gezi Parkı ve İsrail konuşuldu

amerika gezi parki israil chp temaslar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Loğoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ABD ziyaretini değerlendirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ABD ziyaretini değerlendiren Genel Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Loğoğlu Washinton’daki temaslarında en fazla Gezi Parkı olayları ve Türkiye İsrail ilişkilerine yönelik sorulara muhatap olduklarını dile getirdi. İsrail ile ilişkilerden rahatsızlık duyulduğunu vurgulayan Loğoğlu, ABD’li yetkililerin Gezi Parkı’nda ise hükümetin baskıcı şiddet yanlısı bir tepki verdiğini düşündüklerini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Washington temasları kapsamında dün Temsilciler Meclisi Çoğunluk Cumhuriyetçi Lideri Eric Cantor ile Temsilciler Meclisi Dış ilişkiler Komitesi Başkanı Ed Royce’un aralarında bulunduğu milletvekilleri ve Washington Post gazetesi editörleri ile görüşmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu ayrıca ABD’deki Türk derneklerinin çatı kuruluşu, Türkî Amerikan Birliği’ni (TAA) ziyaret etti.

Temaslar hakkında gazetecilere değerlendirmelerde bulunan Ömer Faruk Loğoğlu, Washington Post’ta gazetenin editörlerlerinden Dış Politika Uzmanı Jackson Diehl ve ABD’li ünlü gazeteci David Ignatius ile görüştüklerini söyledi. David Ignatius’un toplantıya sürpriz bir şekilde katıldığını belirten Loğoğlu, iki gazetecinin iç ve dış politikaya dair çok sayıda soru soruduğunu ifade etti. Bu görüşmeyi çok olumlu bulduğunu belirten Loğoğlu, “Genel Başkan benim gördüğüm en iyi performanslarından birini gösterdi. İç politika ve dış politikada her soruya kısa net ve cepheden cevaplar verdi.” şeklinde konuştu.

ABD KONGRESİ’NDEKİ TEMASLAR

Temsilciler Meclisi Çoğunluk Cumhuriyetçi Lideri Eric Cantor ile planlanan görüşmeye sürpriz bir şekilde Temsilciler Meclisi Dış ilişkiler Komitesi Başkanı Ed Royce’un da katıldığını dile getiren Loğoğlu, Cantor ve Royce’un Türkiye’nin önemli bir müttefik olduğunu hatırlatmanın yanında, Türk dış politikasına ilişkin kaygılarının olduğunu dile getirdiklerini söyledi.

Görüşmede Gezi Parkı, İsrail ilişkileri, azınlıkların durumu ve İran ile ilgili sorulara muhatap olduklarını belirten Loğoğlu, İran konusunda, bölgede kitle imha silahı ve nükleer silaha karşı olduklarını, İran’ın nükleer silah edinmesini istemediklerini dolayısıyla Cenevre’de edinilen mütabakatı olumlu bulduklarını ve kalıcı bir anlaşmaya dönüşmesini istediklerini milletvekillerine ilettiklerini söyledi.

Milletvekilleri Steve Cohen ve Ed Whitfield ile görüşmelerde de benzer meselelerin konuşulduğunu ifade eden Loğoğlu, Whitfield’in KOÇ Grubu’na yönelik ‘vergi baskılarına’ ilişkin sorular sorduğunu dile getirdi.

TÜRKİ AMERİKAN BİRLİĞİ ZİYARETİ

Türki Amerikan Birliği’nde kuruluşa bağlı çeşitli kurumlarının temsilcileri ile bir araya geldiklerini ifade eden Loğoğlu, derneğin faaliyetleri hakkında bilgi aldıklarını söyledi. TAA ziyaretinin sohbet ortamında gerçekleştiğini ve dershaneler dahil başka konuların gündeme gelmediğini vurguladı. (ihsan Denli / Cihan)

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?