Enerji yönetimi ve güvenliğinde “dijital çözümlerin” kullanımı artacak

ANKARA (AA) – GÜLŞEN ÇAĞATAY- Enerjide Dijitalleşme Derneği (EDİDER) Genel Sekreteri Alper Terciyanlı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını etkisiyle 2020'nin tüm sektörlerde olduğu gibi enerjide de dijitalleşme açısından farkındalığın arttığı bir yıl olduğunu belirterek, "Önümüzdeki yıllarda enerjinin yönetiminde ve güvenliğinde uzaktan izleme ve kontrol ihtiyaçlarının artması ve bu ihtiyaçların daha görünür olması sayesinde dijital çözümlere olan ilgi daha fazla artacak." dedi.

Terciyanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, salgın sürecinde tüm sektörlerde belirsizliğin baskın bir biçimde hissedildiğini ve bu durumun tüm sektörlerde yatırım süreçlerini etkileyerek durgunluk yarattığını söyledi.

Tüm sektörlerde talebin düşmesinin de bu süreci negatif anlamda beslediğine vurgu yapan Terciyanlı, tüm dünya ülkelerinin salgın sayesinde sürdürülebilir bir gelecek yaratmak için farklı önlemlere odaklandığını kaydetti.

Özellikle enerji alanında, ekonomik kalkınma ve sürdürülebilir gelecek açısından gerekli temel politikaların, uluslararası kuruluşlar tarafından da daha net bir şekilde dile getirilmeye başlandığını ifade eden Terciyanlı, şöyle konuştu:

"Kovid-19 salgını etkisiyle 2020 tüm sektörlerde olduğu gibi enerjide de dijitalleşme açısından farkındalığın arttığı bir yıl oldu. Enerjideki süreçlerin dijital forma aktarılmasıyla dijitalleşmede köklü değişimler yaşanabilir. Mevcut şebekenin sürdürülebilir bir şekilde güvenliğini ve enerjinin verimli bir şekilde yönetilmesini sağlamak bu değişikliklerin başında geliyor. Önümüzdeki yıllarda enerjinin yönetiminde ve güvenliğinde uzaktan izleme ve kontrol ihtiyaçlarının artması ve bu ihtiyaçların daha görünür olması sayesinde dijital çözümlere olan ilgi daha fazla artacak. Gelecekte temel enerji kaynağına dönüşecek olan yenilenebilir enerji kaynakları, salgının etkisi ile bu gelişim ve yaygınlaşma süreçlerini hızlandırdı ve tüm dünyada bu yöndeki projelerin salgın sonrası uygulanacak olan büyüme politikaları ile desteklenerek daha hızlı yaygınlaşmasını sağlayacak yeni bir dönemin kapısı aralanmış oldu."

– Salgın bazı sektörlerde fırsata dönüştü

Terciyanlı, küresel salgın sonucu oluşan ekonomik belirsizlik ve kriz ortamının farklı sektörlerde fırsatları beraberinde getirdiğini belirtti.

Dijitalleşme sürecini herkesin yaşayarak öğrendiğini ve içselleştirdiğini ifade eden Terciyanlı, bu kavramın artık gündelik hayatın bir parçası olduğunu, hemen sektörde daha verimli ve krizlere dayanıklı işletmeler veya kurumlar yaratmanın öneminin salgın döneminde daha iyi anlaşıldığına dikkati çekti.

Terciyanlı, "Özellikle dijital teknolojilere dayalı iş yapan, bu çözümleri sunan ve bu dönüşümün bir parçası olan firmalar açısından önemli bir fırsat doğdu. Üretilen enerjinin optimizasyonunu sağlamak, güneş enerjisi çatı uygulamalarında tüketicilerin üretilen enerjiyi kontrol edilmesini kolaylaştırmak ve enerji üretimini kontrol altına alarak ticari işlemlerini gerçekleştirmek bu değişimlerin önemli konuları oldu." değerlendirmesinde bulundu.

Terciyanlı, enerji alanında yaşanan gelişmelerin ve kamunun bu alana gösterdiği ilgi ve desteğin girişimciler için çok değerli olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Dijitalleşme süreçlerinin ve teknolojilerinin özellikle enerji gibi regülasyonlar ile çerçevesi çizilen bir sektörde yaygınlaşması için gerekli yasal düzenlemelerin zamanında gerçekleştirilmesi ve regülasyonların inovasyonun önünde engel olmaması gerekiyor. İnovasyon kendine gelişeceği alanlar bulduğunda zaten doğal olarak sürdürülebilir ekonomik modellerini yaratacak ve gelişmeye devam edecektir. 2021 yılının özellikle yenilenebilir enerji teknolojileri ve enerjide dijitalleşme uygulamaları, enerji verimliliği, enerji depolama, elektrikli araçlar alanlar için güzel ve atılımların olacağı bir yıl olmasını bekliyorum."

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?