Enes Kanter ile mini bir röportaj

Oynadığı ilk maçı son saniyede Chicago Bulls’a, ikinci maçı da Sacramento King’s kaybeden Los Angeles Lakers, Staples Center’da 20.000 izleyicisi önünde oynadığı 3. maçı 96-71 kazandı.

Biz de Santra Haber olarak ben Burak Yarkent ve NEXT Media Group’dan arkadaşım Barbaros Tapan ile birlikte tribünden maçı canlı takip ettik.
 
Los Angeles coach’u Mike Brown’un basın toplantısının ardından, Utah Jazz coach’u Tyrone Corbin’in basın toplantısına katıldık. En sonunda ise Utah Jazz’ın yeni Türk oyuncusu Enes Kanter ile küçük bir sohbet gerçekleştirdik..
MEHMET OKUR FARK YARATAN BİR OYUNCU OLURDU

 
İlk olarak, maçın hemen ardından gerçekleşen Tyrone Corbin’in basın toplantısındaydık.
 
Denedikleri ama bir türlü sayıya çeviremedikleri şutlardan yakındığı sırada sorduk
 
“Bu kaçan şutları gördüğünüz zaman takımınızın Mehmet Okur’u aradığını söyleyebilir misiniz?”
 
Kendisinin cevabı şöyle oldu: 
 
“Tabii ki. Mehmet Okur çok iyi profesyonel, ve oyunu çok yönlü oynayabilen ender oyunculardan biri. Onun bizimle kalmasını çok isterdik. Kalsaydı inanıyorum ki bugün fark yaratan bir oyuncu olurdu” 
 
Sonra da kendisine Enes’in nasıl bir kişi ve sporcu olduğunu ve ilerde kendisinden neler beklediğini sorduk. Bize Enes’in gelecek vaat eden, çok genç ve çok kabiliyetli bir sporcu olduğunu, ama daha öğrenecek çok şeyinin olduğunu söyledi ve maçta Enes’in özellikle ribound performansından çok memnun kaldığını sözlerine ekledi. 
 
Daha sonra soluğu Utah Jazz soyunma odasında aldık, ve Enes Kanter ile, NBA basketbol ligindeki oynadığı ilk karşılaşma ardından, kısa sohbetimizi gerçekleştirdik;   
 
BURAK YARKENT: NBA’e gelen 8. Türk oyuncumuzsun. Bu konu hakkındaki görüş ve düşüncelerini alabilir miyiz?
 
ENES KANTER: Bu gerçekten çok güzel bir duygu. Bugün burada Türkiye’yi guzel bir şekilde temsil ettiğime inaniyorum, ama keşke yenseydik. Tabii bundan sonra önümüzdeki maçlara bakacağız. Öncelikle önümüzde konsantre olmamız gereken bir Denver maçı var, daha sonra evimizde Philedelphia ile oynayacağız. Zaman çok kısıtlı ama NBA’de gibi bir ligde oynuyoruz, her zaman hazır olmamız gerekiyor. 
 
B.Y.: NBA’de oynayan en genç oyuncularda birisi olarak Utah Jazz takımına bu sene başında transfer oldun. Jazz hayalindeki takım mıydı?
 
E.K.: Buraya transfer olmadan once de Utah Jazz, Mehmet Okur sebebiyle çok sevdiğim, her zaman sempati beslediğim ve takip ettiğim bir takımdı. Bu sebeple draft edildiğimde gerçekten de çok mutlu oldum. Şimdi de önceden takip ettiğim ve ilgi duyduğum insanlarla bir arada olduğum için mutluyum, ve iyi bir takıma geldiğimi düşünüyorum. 
 
B.Y.: Biliyorsun ki, 9 sezondur Utah Jazz forması giyen ve çok başarılı bir Mehmet Okur var. Onun Nets’e transferi sonrası, şimdi de bu bayrağı devralan bir Enes. Bundan sonrası için ne diyeceksin?
 
E.K.: Tabii ben ilk olarak bu sezonu iyi bir şekilde geçirmek istiyorum. Sizin de bildiginiz gibi 2 senedir bazı sebeplerden dolayı basketbol oynayamadım. Bunu bilen coachum ve takım arkadaşlarım da bana bu açığımı kapama konusunda çok yardımcı oluyorlar. Ama inceliğim bu sene…
 
B.Y.: NBA’deki lokavt süresini nasıl değerlendirdin?
 
E.K.: Bu süre zarfında Milli Takım’da oynadım. Bu beni pozitif yönde etkiledi. Antrenörlerim, arkadaşlarım bana cok yardımcı oldular, ve ben de hangi seviyede olduğumu görme imkanı buldum.
 
Milli Takım’da oynadıktan sonra da Chicago şehrine geri döndüm. 1.5 ay kadar burada çalışmalarıma devam ettim ve daha sonra da Los Angeles şehrine geldim. Burada da bir süre idmanlarımı sürdürdüm sonra da zaten Utah’a transferim gerçekleşti. 
 
B.Y.: Utah şehri nasıl bir şehir? Uyum sorunun oluyor mu?
 
E.K.: Utah şehrinde olmaktan da çok mutluyum. Çok temiz, trafiğin hemen hemen hiç olmadığı, basketbola çok rahat konsantre olabileceğim sakin bir şehir.
 
B.Y.: Sen NBA’deki 6. oyuncumuzsun. Sence NBA gibi üst düzey bir lige bu kadar önemli sayıda oyuncu vermek Milli Takımı hangi yönde etkileyecek?
 
E.K.: Bence Türk basketbolu 1-2 sene içinde daha güzel yerlere gelecek. Avrupa’dan çok yönlü ve iyi oyuncular geliyor. Bence çok kısa zamanda Avrupa’nın en iyi ülke takımlarından biri olacağımıza inanıyorum. 
 
B.Y.: Önemli bir süre oynadığın zorlu bir maçtan yeni çıktın. Seni daha çok tutmak istemiyoruz. Bize ayırdığın bu zaman ve ayak üstü de olsa bu sohbeti gerçekleştirdiğin için çok teşekkür ediyoruz. Umarız daha güzel yerlere gelirsin. Los Angeles şehrine bir daha ki gelişinde tekrar görüşmek üzere.. 
 

Bu arada Cuma günü oynanacak Chicago Bulls – Los Angeles Clippers karşılaşmasında da Santra Haber olarak Ömer Aşık’ı takip edeceğiz.

Burak Yarkent / Los Angeles
alaturkaonline.com

https://alaturkaonline.com/yazarlar/burakyarkent/

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?