Enflasyon ve durgunluk

ABD’nin 2008’de dünyaya ihraç ettiği küresel kriz dalga dalga yayılarak Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da halk isyanlarını beraerinde getirdi. Şimdi bu ayaklanmaların bumerang etkisiyle petrol fiyatalrı kaynaklı ikinci bir krizi tetikleyeceği belirtiliyor.

“ Bölgedeki gelişmeler üç nedenden dolayı kısa vadede küresel ekonomi için stagflasyon etkisi yapacak ” diyen   Pimco’nun CEO’su Mohamed El-Arian, şöyle devam etti “ Bunlardan ilkinde, yüksek petrol fiyatları üretim maliyetlerini ve dolayısıyla da tüketicilerin ödediği vergiyi artıracak. İkinci olarak, önlem amacıyla stokları artırma çabası genel olarak emtia ürünleri üzerindeki baskıyı ve arz- talep dengesini etkileyecek. Üçüncü olarak da bölgedeki ülkelere yapılacak ihracat azalacak.”

Bu ekonomik gerçeklik, duruma müdahale etmek için bir kaç seçenekten fazla çaresi olmayan Batılı ülkeleri çok da cesaretlendiren bir tabloyu ortaya çıkarmıyor.  Dahası, Batılı ülkelerin, kısa dönemde durgunluk ve enflasyonu aynı anda yaşatan stagflasyon (enflasyon içinde durgunluk)  rüzgarının etkilerini azaltmak için yapacak çok şeyi bulunmuyor.

BBC World

Kemal Girgin

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?