Engelli Türk Basketbolculara Amerika’da büyük ilgi

Engelli Türk basketbolcular, Amerikalı antrenörleri hayran bıraktıABD Dışişleri Bakanlığının davetlisi olarak başkent Washington’a gelen engelli Türk basketbolcular, performanslarıyla Amerikalı antrenörleri kendilerine hayran etti.

Engelli Türk basketbolcular, ABD’nin başkenti Washington‘da performanslarıyla Amerikalı antrenörleri kendilerine hayran bıraktı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, küresel ölçekte halklar arasındaki kültürel ilişkileri spor yoluyla geliştirmeyi amaçlayan Spor Diplomasisi Programı kapsamında Türkiye’den ilk kez bir spor takımını ağırladı.

Engelli 8 Türk basketbolcu ve 4 antrenörden oluşan takım, 9 Temmuz’a kadar başkent Washington ve Chicago‘da çeşitli etkinliklere katılacak.

Engellilerin de diğer insanlar gibi eşit haklara sahip olduğu ve tüm aktivitelere dahil edilmesi gerektiği mesajının öne çıktığı etkinliklerde Türk basketbolcular, ABD’de bulundukları süre içerisinde Amerikalı basketbolcularla maçlar oynuyor, Amerikalı antrenörler eşliğinde antrenmanlara katılıyor.

ABD Kongre üyeleri tarafından da kabul edilen, Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğine ziyaret eden engelli Türk basketbolcular, kendileri için hazırlanan oldukça yoğun programa ragmen enerjilerinden hiçbir ödün vermeyerek, adeta ABD’den dünyaya “bizim de engelli olmayanlardan hiçbir farkımız yok” mesajını gönderiyor.

AA ekibi de engelli Türk basketbolcuların Washington’da George Mason Üniversitesi‘nde Amerikalı ünlü engelli antrenör Billy Demby eşliğinde yaptıkları antrenmanı izledi. Engelli olmayan basketbolcuların antrenmanlarından Tempo olarak pek farkı olmadığı görülen antrenmanda, Demby ve sahadaki diğer Amerikalı çalıştırıcıların da Türk basketbolcuların yüksek performansından etkilendiği gözlerden kaçmadı.

-Deneyimlerini anlattılar

Vietnam savaşında iki bacağını da kaybeden ve halen Amerikalı savaş gazisi basketbolcuların antrenörlüğünü yapan Billy Demby, AA’nın sorularını yanıtlarken, engelli Türk basketbolculardan oluşan takımı “çok iyi bir ekip” şeklinde nitelendirdi.

Bakanlığın programının insanları biraraya getirmeyi amaçladığını ve sporun de bu amacı gerçekleştirmenin en iyi aracı olduğunu ifade eden Demby, “Farklı antrenman tekniklerimiz var. Burada bizlerden bazı yeni teknikler öğreniyorlar” dedi.

ABD ziyaretlerini ve izlenimlerini anlatan İzmir Üniversitesi Karşıyaka Engelliler Spor Kulübü basketbol takımı oyuncusu Tuğba Kırcalı da Amerikalılardan çok yoğun ilgi gördüklerini belirterek, programlarının yoğun olmasına rağmen, hiçbir yorgunluk hissetmediğini ifade etti.

Aydın Engelliler Spor Kulübü’nde oynayan Haktan Özünver de “Programımız çok yoğun geçiyor bazen çok yoruluyoruz. Ama gerçekten iyi geçiyor yorulmamıza rağmen değiyor, çok fazla yer görüyoruz, çok fazla insanla tanışıyoruz. Normal şartlarda günlük hayatta tanışabileceğimiz ve gidebileceğimiz yerler değil. Alanında uzman insanlardan sürekli bilgiler alıyoruz, yeni şeyler öğreniyoruz, her şey çok iyi” dedi.

“En büyük sorunumuz tesisler”

İzmir Karşıyaka Engelliler Spor Kulübü‘nün kurucu üyesi olan ve kulübün başkan yardımcılığı ve sayman üyeliğini yürüten Erdal Denizaslanı da takımın hem oyuncusu hem antrenörü hem de yöneticisi. Basketbol ve engelli sporlarıyla 1998 yılında tanışan Denizaslanı, ABD’ye 12 kişilik ekip olarak geldiklerini ve İzmir’in yanı sıra Adana ve İstanbul’dan da oyuncuların bulunduğunu söyledi.

Burada sporun yanında kültürel etkinliklere de katıldıklarını anlatan Denizaslanı, Bakanlık tarafından çok iyi ağırlandıklarını ve program çok yoğun olmasına ragmen hiç zorlanmadıklarını dile getirdi.

Denizaslanı, ABD‘deki tesislerin her bölümünün engellilerin de düşünülerek yapıldığını gözlemlediklerini belirterek, “Kendi ülkemize gittiğimiz zaman buralardan aldığımız dökümanları, görüntüleri, teknik olayları taşımaya çalışacağız. Elimizden geldiği kadar teknik kapasiteyi artırmaya çalışacağız” dedi.

Engelli sporcu olarak Türkiye’de en fazla en tesis bulma konusunda ve tesislerin imkanları noktasında sorunlarla karşılaştıklarını vurgulayan Denizaslanı, “Tesisler engellilere uygun değil, antrenman saati önceliği bulamıyorsunuz” diye konuştu.

Denizaslanı, yine de Türkiye’de bedensel engelliler sporunun hem takım hem de oyuncuların sayısı açısından giderek arttığını ve “mükemmel seviyelere geldiğini” belirtti.

“Engellilere imkanlar geliştirilsin istiyoruz”

İzmir Üniversitesi Karşıyaka Engelliler Spor Kulüp Başkanı Osman Ertöz de “Burada ekibim için çok yararlı bilgiler alıyoruz, bunların aynısını da elimizden geldiği kadarıyla Türkiye’de yansıtmaya çalışacağız” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığının Türkiye’den ilk kez böyle bir takımı davet ettiğini hatırlatan Ertöz, şunları kaydetti:

Buradaki aktivitelerde en hoşuma giden ve ilgimi çeken 6 yaşındaki engelli sporcuların hemen basketbolla tanışmaları ve spor aktivitelerine katılması. Türkiye’deki en büyük eksiklik de küçük yaştaki sporcuların spor aktivitelerine katılmasıydı. Türkiye’de uzun yıllardan beri zaten bunun mücadelesini sarfediyoruz. Amacımız ilkokul çağlarına inebilmek, bir de rehabilitasyon merkezlerinde bu işi aktif hale getirebilmek. Burada aldığmız bilgiler de bizim için gayet iyi oldu. İnşallah devamı gelecek.”

ABD’deki spor salonlarının engelliler için çok elverişli olduğuna dikkati çeken Ertöz, “Spor salonlarının çok muntazam olması bizi cezbetti. Burada spor artık bir aşk olmuş. Spor yapmayan gerek engelli gerek engelsiz hiç kimseyi görmedim. Bu da çok güzel bir konu. Gerek federasyonumuza gerekse kendi etrafındaki yerel yönetimlerle paylaşıp bu olayın bir kısmını Türkiye’ye yansıtabilmek amacındayım” diye konuştu.

Ertöz, yaptıkları ilk müsabakayı da kazandıklarını vurgulayarak, “Bu da bizim için sevindirici çünkü çok kıt imkanlarla oynadığımız halde kıt olanakları en iyi şekilde değerlendirmeye, başarıyı da en iyi şekilde yakalamaya çalışıyoruz. Eğer imkan ve olanaklar elverdiğince açıldığı takdirde çok daha iyi başarılar ve aşamalar kaydedeceğimiz inancındayım” ifadesini kullandı.

MEHMET Ö. TOROĞLU – Washington DC

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?