Enterprise New York’ta görücüye çıktı

NASA’nın uzay mekiği programını sona erdirmesiyle emekliye ayrılan Enterprise, bugün New York semalarında görücüye çıktı. Bir Boeing 747’nin üzerine yerleştirilen Enterprise’ın uçuşunu New Yorklular çatılardan izledi.

Uzayda hiç uçmayan prototip Enterprise’ın birkaç hafta Kennedy Havaalanı’nda tutulacağı, oradan da Hudson Nehri üzerinden Intrepid Müzesi’ne getirilerek bir uçuş platformuna yerleştirileceği belirtildi.

Mekiğin müzede Temmuz ortasından itibaren sergilenmeye başlayacağı ve ABD’nin Kuzeybatı bölgesinde sergilenen en büyük ve en önemli uzay hatırası olacağı ifade edildi. 1976’da yapımı tamamlanan veilk Amerikan uzay mekiği olan Enterprise, sadeceatmosferde uçuş kapasitesinin test edilmesi amacıyla kullanılmıştı.

NASA uzay programını geçen yıl kapattı. Discovery uzay mekiği, daha önce Entreprise’ın tutulduğu Washington’da bulunan Smithsonian Institution’a yerleştirildi. Endeavor uzay mekiği Los Angeles’a gönderilecek. Atlantis ise Florida’da bulunan Kennedy Uzay Merkezi’nde tutulmaya devam edecek.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?