Erdoğan: Beşar artık siyasi mevtadır

Başbakan Tayyip Erdoğan, Suriye hava sahasında uçuşa yasak bölge ilan edilmesiyle ilgili olarak, “Arap Birliği ile de hep birlikte böyle bir karar alalım ve ortak adımı atalım. Çok açık söylüyorum: Beşar artık siyasi bir mevtadır” dedi.

Başbakan Erdoğan CNN International’da Christiane Amanpour’un konuğu olduğu programda şunları söyledi:

“Uçuşa yasak bir bölgeyi eğer halledemezseniz aşağıda yapılacak böyle bir bölge, gelecekte bir Srebrenitsa Katliamı gibi bir katliama vesile olabilir. Çünkü karşınızda gözü dönmüş bir rejim var. Ve bu uçaklarla saldırıyor. Öncelikle bu, ‘uçuşa yasak bölge’nin hallolması gerekir. Bu hallolduktan sonra ancak böyle bir tampon bölge veya ara bölge konusuna ancak teşebbüs edilebilir. Çünkü Türkiye’ye sığınan mülteci sayısı yüz bine yaklaşıyor.”

ABD BEKLENENİ VEREMEDİ

Türkiye’nin Suriye konusundaki bütün çözüm önerilerinin ABD yönetimi tarafından geri çevrildiği belirtilerek, bunun nedeninin ABD’deki yaklaşan seçimler olup olmadığı sorusu üzerine Erdoğan, ABD’nin “bekleneni henüz veremediğini” ifade etti.

Erdoğan, “Ancak böyle bir katliamın karşısında sessiz de kalmıyorlar. Bu da bir reflekstir. Sessiz kalmadıklarından dolayı bizler müteşekkiriz. En azından rejimin karşısında olduklarını ifade ediyorlar. Yani biz de en azından Rusya’nın ve Çin’in de rejimin karşısında olduklarını ifade etmelerini istiyoruz” dedi.

OLABİLİR TABİİ

Cumhurbaşkanlığı için aday olup olmayacağı sorulduğunda Erdoğan, “Önümüzde iki yıl var. Kim öle kim kala. Ne gelir, ne gider bunu bilemeyiz. İki yılda çok şey değişebilir. Bunu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılacağı seneye bırakalım. O zaman orada birçok şey netleşir, bunları konuşuruz. Yine burada program yapabiliriz” diye konuştu. Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı adaylığı ihtimalinin olup olmadığını sorusuna ise “Olabilir tabii” yanıtını verdi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?