Erdoğan: Bir Silikon Vadisi de İstanbul´da olacak

erdogan-amerika -temaslar -san francisco

Amerika Birleşik Devletleri’nde temaslarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, San Francisco’da Silikon Vadisi’ni ziyaret eti. Silikon Vadisi’ni yerinde görmek istediklerini dile getiren Erdoğan, “Yakında buraya benzer bir proje de İstanbul´da olacak” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Amerika’daki gezisinin beşinci gününde teknolojinin kalbi olarak nitelendiren San Jose Kalifornya’daki Silikon Vadisi’nde Microsof, Apple ve Google şirketlerini ziyaret etti.

erdogan san francisco silikon vadisi

Başbakan Erdoğan´ın ilk durağı Microsoft ´un merkez binası oldu. Burada Başbakan Erdoğan’ı Microsoft ´un CEO ´su Steve Ballmer karşladı . Daha önce Türkiye´ye gelen Steve Pallmer’ın o zaman Başbakan´ın kendisine hediye ettiği kravatı taktığı gözlerden kaçmadı.

Buradan Apple şirketinin merkez binasına geçen Erdoğan´ı Apple Şirketi başkan yardımcısı Jeff Willams karşıladı . Willams Başbakan Erdoğan´a Apple şirketi ile ilgili ve yeni çıkaracakları ürünler hakkında bilgi verdi .

Recep Tayyip Erdoğan ´ın Silikon vadisindeki son durağı Google şirketi oldu . Google şirketinde Başbakan Erdoğan ´ı, başkan yardımcısı Rachel Whetstone ve Google ´un üzerinde çalıştığı şoförsüz araba projesinin başındaki isimlerden ünlü Türk Doktor Mehmet Öz ´ün kız kardeşi Seval Öz karşıladı. Erdoğan önce bu şoförsüz araba hakkında bilgi aldı ve yaklaşık 15 dakika süren bir deneme sürüşü yaptı.

“SİLİKON VADİSİ’NE BENZER BİR PROJE, İSTANBUL’DA DA OLACAK”

Google şirket binasını gezen Başbakan daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Silikon vadisine benzer bir projenin İstanbul’da da olacağını belirten Erdoğan şöyle konuştu:

“Silikon Vadisi’nde neler olup bitiyor yerinde görmek istedik. Yakında buraya benzer bir projede İstanbul ´da olacak. Fatih projemiz 10 milyon tablet ve 2 -2.5 milyon arası akıllı tahtayı kapsıyor onun için açacağımız ihale öncesi burada çalışabileceğimiz şirketleri gezdik, deneyim edindik. Bizler de bu konularda daha çok ileriye gidebilmemiz için genç mühendisler yetiştirmeliyiz. Buradaki teknolojik çalışmaları yerinde gördüğüm için çok mutluyum.”

GOOGLE’NİN ÜRETTİĞİ ŞOFÖRSÜZ ARAÇ

Google’nin ürettiği şoförsüz araç hakkında konuşan Başbakan Erdoğan, “Yer oluyor kendileri kontrolü alıyor, yer oluyor araç kendisini kontrol ediyor. Uçaklarda olan oto pilot sistemi var. Şu an için test sürüşleri yapıyorlar hala, nevigasyon sistemini geliştirip daha kolay kullanışlı bir şekile getirmeyi hedefliyorlar. 100’e yakın bir test aracı üretmişler şimdiye kadar.

Google’nin ürettiği gözlüğü de çok beğendiğini belirten Erdoğan, “Burada çalışanların aldığı mesafe bizleride daha çok ileriye dönük teknolojik konularda çalışmaya sevkediyor. Her zaman söylüyorum, bilgi insanın evrensel gelişimidir” şeklinde konuştu.

Geziye torunlarıyla birlikte geldiğini söyleyen Başbakan Erdoğan, pazartesi günü kızının üniversite mezuniyetine katıldıktan sonra Türkiye’ye döneceklerini ifade etti.

Recep Tayyip Erdoğan bugün, San Francisco´daki otelinde Türk -İslam Birliği ve Türk dernekleri yöneticileri ile bir araya gelecek.

Barboros TAPAN / SAN FRANCİSCO (DHA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?