Erdoğan’dan ABD’ye: ‘Sahte Sanal’ Mahkemeler Ülkemi Mahkum Edemez’

Erdoğan’dan ABD’ye: ‘Sahte Sanal’ Mahkemeler Ülkemi Mahkum Edemez’. Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiler, Kıbrıs Barış Harekatı’ndan beri en zorlu dönemini yaşıyor.

Erdoğan’dan ABD’ye: ‘Sahte Sanal’ Mahkemeler Ülkemi Mahkum Edemez’

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletler Birliği arasındaki ilişkiler, Kıbrıs Barış Harekatı’ndan beri en zorlu dönemini yaşıyor.

Washington yönetiminin 15 Temmuz Darbe Girişimi’ne verdiği reaksiyon ve Suriye’de YPG/PYD’yle devam eden işbirliğinden rahatsızlık duyan Ankara, Rıza Sarraf davasının geldiği aşamaya tepkili.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Adalet ve Kalkınma Partisi yöneticileri Sarraf davasında savcılığın elde ettiği belgelerin FETÖ mensuplarından temin ettiğinden kuşku duymuyor.

Erdoğan: FETÖ denilen alçağın uydurma temsilcileriyle kurulan sahte mahkemeler ülkemi mahkum edemez

Kars’ta yaptığı konuşması sık sık “vur vur inlesin, Amerika dinlesin” sloganlarıyla kesilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise New York’ta yapılan yargılamayı “FETÖ denen alçağın uydurma temsilcileriyle kurulan sahte mahkemenin” yaptığını söyledi.

Erdoğan, “Beşer planında kimsenin karşısında eğilmedik. Biz sadece rabbimizin karşısında rükuda ve secdede eğildik. Kimisi Hans’ın kölesi oluyor kimisi John’un kölesi oluyor. Kimisi sahte kurulan mahkemelerde güya benim ülkemi yargılamaya kalkıyorlar. Boşuna uğraşmayın. Bizim abdestimizden şüphemiz yok ki namazımızdan şüphemiz olsun. Sanal oluşturulan mahkemelerle, o FETÖ denilen alçağın uydurma temsilcileriyle kurulan mahkemeler asla benim ülkemi mahkum edemez” dedi.

Çavuşoğlu: FETÖ, Türkiye’deki Amerikan misyonlarına, Amerikan Kongresi’ne ve yargısına sızmıştır

Bugün Antalya Gazipaşa’da bir açılış töreninde konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise söz konusu yapılanmanın Amerikan kurumlarına da sızdığrını ileri sürdü.

Dışişleri Bakanı, “Bugün FETÖ’nün, Amerika’da neler yapmaya çalıştığını biliyoruz. FETÖ’nün Amerikan kurumlarına ve yargısına nasıl sızdığını biliyoruz ve Amerikalıların yüzüne söylüyoruz, arkalarından konuşmuyoruz. Biz kimsenin arkasından konuşmuyoruz. FETÖ Türkiye’deki Amerikan misyonlarına da sızmıştır. Amerikan yargısına da, Amerikan Kongresi’ne de her yere, tüm kurumlarına sızmıştır. O yolla, bu yolla, legal ya da illegal o kadar açık konuşuyoruz. FETÖ’yü kim kullanıyor, o da ayrı bir şey. FETÖ başkasını mı kullanıyor yoksa başkaları FETÖ’yü mü kullanıyor? Bunu da milletimiz çok iyi biliyor, görüyor” dedi.

Türkiye’nin hiçbir devletle sorun yaşamak istediğini dile getiren Dışişleri Bakanı, ülkesine dayatmada bulunmak isteyenleri uyardı.

“Türkiye’ye engel çıkartmak isteyen ister terör örgütü, ister bir kuruluş, ister bir ülke, bunlarla mücadelemizi yapar, üstesinden geliriz. Bizim derdimiz kimseyle kavga yapmak değil. Bizim derdimiz herkesle dost olmak ama bizimle dost olmak isteyen herkes de Türkiye Cumhuriyeti’ne, Türk milletine nasıl muamele edeceğini, nasıl yaklaşacağını öğrenecek. Öyle tepeden bakmayla, dayatma anlayışıyla kimse bize gelmesin. Bir dost gibi, eşit bir ortak gibi tüm meseleleri görüşmek isteyen herkesle oturur görüşüz.”

Kılıçardoğlu: Erdoğan’a Salı gününe kadar süre veriyorum, devletin sırlarını Zarrap’a kim verdi anlatsın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın isimlerin Man adasındaki bir şirketle ticari ilişkide olduklarını gösteren belgeleri açıklamasının ardından başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere AKP yöneticilerinin sert tepkisine muhatap olan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da “düne kadar temiz adam olan Sarraf ötünce casus oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu, “Şimdi başımıza bir Zarrab belası çıktı. Düne kadar ‘hayırsever bir adam’ diyorlardı. Ne yapıyorlardı? devletin protokolüne dahil ediyorlardı. Cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar Rıza Zarrab hep bir aradaydılar. Devletin protokolünde bir de fesli Deli Kadir (Mısırlıoğlu) vardı. O da devletin protokolünde yer alıyordu. Ya bunların devlet anlayışı nedir Allah aşkına? Böyle rezalet olabilir mi. Daha 16 Kasım’da ABD’ye 2 kez nota verdiler. ‘Efendim Rıza Zarrab temiz bir adamdır, bunu bize verin’. Ne oldu bu adamın hayatı? Rıza Zarrab bülbül gibi ötünce, Zarrab casustur, vatan hainidir. Düne kadar adamındı, kol kolaydın. Paraları alınca iyi, ötünce kötü. Salı gününe kadar Erdoğan’a izin veriyorum. Zarrab’a devletin sırlarını kim teslim etti çık anlat” dedi.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?