Erdoğan’ın Yanlış Kullandığı Topal Ördek teriminin Gerçek Anlamı Ne?

Erdogan Yanlis KullandigiTopal Ordek Ne demek

Erdoğan’ın Yanlış Kullandığı Topal Ördek teriminin Gerçek Anlamı Ne?

Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim tartışmalarıyla ilgili “Çoğunluğu bizde. Şu anda hâlâ her şey devam ediyor. Öyle de olsa, bunlar neye dönmüş biliyor musun, bunlar topal ördek” ifadelerini kullanmıştı.

Türk medyası yine halkı yanlış bildirilendirerek topal ördek kavramını da okuyucularına yanlış anlattılar.

Lame Duck – Topal Ördek

Başkanlık sistemiyle yönetilen Amerika’da Lame Duck diye tabir edilen “Topal Ördek” kavramı, halefi zaten seçilmiş olan görev başındaki Başkanlar için kullanılıyor.

ABD siyasetinde, Kasım ayındaki (cumhurbaşkanlığı ve kongre) seçimleri ile ertesi yılın başlarında yeni başkanın yemin edip göreve başlama arasındaki sürece genellikle “topal ördek dönemi” deniyor.

Bir başkan, halef seçildikten sonra topal bir ördektir.

Bu duruma 4 neden sebep olabiliyor,

1) Bulunduğu poziyon icin secime girip, seçilememiş olmak,
2) Bulunduğu pozisyon için bir sonraki seçime katılmayacak, görev süreci sonucu ofisten ayrılıyor olmak,
3) Kanunen poziyona bir daha aday olamayacağı için görev süresinin bitiyor olması.
4) Bulunduğu poziyonun kaldırılmasıyla görev süreci sonunda görevden alınması.

Topal Ördek Döneminde olan Başkanlar yani Topal ördek’ler daha az politik güce sahiptir. Çünkü sonraki dönemde o pozisyonda olmayacağı için mevcut seçilmiş politikacılar onunla daha az etkileşime girerler.

Bununla birlikte, topal ördeklerin, sonraki seçimlerde yaptıkları eylemlerin sonuçlarıyla yüzleşme sorunu olmadığı için, insanların onaylamadığı daha az popüler kararlar alma konusunda daha özgür davranırlar.

Suçluları af yetkisine sahip olan Amerikan Başkanları, bu dönemlerinde genelde bu yetkiyi kullanırlar. Clinton Topal Ördek döneminde aralarında iki eski yakın arkadaşı, bağışçıları, Demokrat üyeler ve kendi üvey kardeşi de dahil olmak üzere çeşitli suçlar işleyen 140 kişiye Af çıkarmıştı.

Erdoğan’dan Bunlar Topal Ördek Benzetmesi !

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?