Erdoğan’la sık sık telefonda konuşur

ABD Başkanı Barack Obama, uluslararası alandaki en yakın arkadaşlarını Fareed Zakaria’ya anlattı. Obama’nın en “kanka” olduğu liderlerden biri Başbakan Tayyip Erdoğan’mış.

Time dergisinde yayımlanan özel röportajda, Zakaria, Obama’ya, “Diplomatik duruşunuz soğuk ve mesafeli olduğu için ve başka liderlerle kaynaşmadığınız gerekçesiyle eleştiriliyorsunuz. Dostluk kurduğunuz yabancı liderler var mı?” diye sordu.

Obama bu soruya yanıt olarak “en iyi uluslararası arkadaşlarını”açıkladı. İlginç listede,Erdoğan’ın yanı sıra Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hindistan Başbakanı Manmohan Singh, Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak ve İngiltere Başbakanı David Cameron da yer alıyor.

YILLARCA MERAK EDİLEN SORU
Washington’daki dış politika camiası, yıllarca Başkan Barack Obama’nın en yakın olduğu dünya liderlerini merak etti. Bu anlamda, Başkan’la şahsen yakınlık kuran kişilerin kim olduğu hep merak konusu oldu.

Zakariya, Obama’ya, “Size yönelik eleştirilerden biri, diplomasi tarzınızın çok havalı, mesafeli olması. Bahsettiğiniz liderlerle arkadaşça ilişkiler kurmuyorsunuz” sorusunu yöneltti.

Obama cevap olarak, “ilişkilerini, kendisinden önce görev yapmış ABD başkanlarının dünya liderleriyle kurduğu ilişkilerle karşılaştıramayacağını, ancak yabancı liderlerle arasında kurduğu arkadaşlık ve güven bağlarının bugün etkin bir diplomasi yürütmelerini sağladığını” söyledi.

ONLARA SORSAYDINIZ…
Ardından, kendisini en yakın hissettiği beş dünya liderinin ismini veren Obama, bu arkadaşlığın”beraber basketbol oynayacak” derecedeolmadığını ancakbu isimlerle “en azından iyi işleyen bir ilişkileri bulunduğunu” söyledi.

ABD Başkanı, “Demek istediğim, eğer Merkel, Singh, Lee, Erdoğan veya Cameron’a sorarsanız, bana karşı güçlü bir güven ve inançları olduğunu söylerlerdi. ‘Onun dediğine inanıyoruz. Onun sorumluluklarının izinden gideceğine inanıyoruz. O bizim endişelerimize ve çıkarlarımıza önem veriyor’ derlerdi” ifadesini kullandı.

Obama, “Biz bu sayede iyi işleyen yakın ilişkiler kurmayı ve birçok işin üstesinden gelmeyi başardık” dedi.

EN ÇOK ERDOĞAN’LA TELEFONLAŞIYOR
Hindistan lideri Singh, Obama döneminde Beyaz Saray’da yemeğe davet edilen ilk yabancı lider olma onurunu elde etmişti. Lee, Washington’da düzenlediği resmi ziyareti başarıyla tamamlayarak ülkesine serbest ticaret anlaşmasıyla döndü.

Bazıları Obama’nın, Erdoğan’la düzenli olarak telefonla görüştüğünü söylüyor. Cameron ise Libya operasyonu dahil, Obama’yla tüm uluslararası maceralara katılıyor. Ancak Merkel’e gelince, Time, Almanya lideriyle Obama arasındaki yakınlığın sebebini çözebilmiş değil.

Yakın zamanda Rusya’nın eski Devlet Başkanı unvanını alması beklenen Dimitri Medvedev denincebıyık altından gülüyor Başkan Obama. Ne de olsa, 2010’da Washington’u ziyaret ettiğinde, onu hamburgerciye götüren Obama’ydı. Ancak karşılıklı hamburger yemek, ikili ilişkileri geliştirmeaçısından çok dayarar sağlamamışgibi.

BUSH’UN EN YAKIN ARKADAŞI KİMDİ
Obama’nın koltuğunu devraldığı George Bush’un en yakın arkadaşını hatırlayanlar çok az. Bush’un koltuğunu terk etmesine çok az bir süre kala, bu isim İtalya’nın eski başbakanı Silvio Berlusconi’ydi.

Ancak Bush, İngiltere’nin eski başbakanı Tony Blair’i de “dünya sahnesindeki en iyi arkadaşı ve yakın dostu” olarak tanımlamıştı.

Bush, birçok dünya liderlerine lakap takmıştı. Kanada’nın eski başbakanı Jean Chrétien için “Dino”, Rusya’nın Başbakanı Vladimir Putin için “Pootie-Poot” ve Avustralya’nın eski başbakanı John Howard için de “Çelik Adam” derdi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?