Erkek soyununca ‘yaramazlık’, kadın soyununca ‘utanmazlık’

Fransa’nın haftalık tirajı 400 bini geçen magazin dergisi Closer’ın geçtiğimiz hafta Cambridge Düşesi Kate’in Provence’ta bikinisinin üstü olmadan güneşlenirken çekilen fotoğraflarını yayınlaması dünya basınında kıyamet kopardı.

Avrupa’da birbiri ardına dergiler fotoğrafları basarken, İngiliz basınında hiçbir gazete fotoğrafları yayınlamadı. Dahası Kate’in mahremiyetine yönelik bu “tecavüz”ü manşetlerinden kınadı.

Halbuki birkaç hafta önce Kate’in kayınbiraderi Prens Harry’nin Las Vegas’ta çırılçıplak eğlenirken çekilen fotoğrafları internete sızmış, Sun gazetesi de resmi makamlardan gelen her türlü uyarıya rağmen fotoğrafları yayınlama kararı vermişti.

Hatta Harry’nin fotoğrafları sempatik bile bulunmuş olsa gerek ki yüzlerce İngiliz çıplak fotoğraflar çektirerek “Küçük Prens”i desteklemişti.

Kate konusunda ise kamuoyuna ağır bir muhafazakarlık hakim oldu. Gazeteler, fotoğrafların çekilmesi ve Closer’da yayınlanmasıyla ilgili olarak“iğrenç”, “saldırganlık”, “utanmazlık” gibi sıfatlar kullanırken Kate’i korumaya girişti.

Peki Harry ile yengesi arasında birinin kadın diğerinin erkek olması dışında ne fark var?

KRALİYET AİLESİNİN UZMANLIK ALANI

Öncelikle şunu söylemek lazım: Kraliyet ailesi çıplak fotoğraflar konusunda uzman sayılır. 20 yıl önce York Düşesi Sarah Ferguson’ın Teksaslı bir iş adamıyla çok samimi olduğu anlarda çekilen üstsüz fotoğrafları gazetelerde yayınlandı. Ardından 1994’te Prens Charles Fransa’da bir şatonun balkonunda kameralara iç çamaşırını giyerken yakalandı.

KRALİYET AİLESİNİNKABARIK TARİHİ

Elbette o zamanlar internet denen şey yoktu ve bu fotoğraflar dünyanın başka yerlerindeki basın organlarında yayınlanmış dolayısıyla Kraliyet ailesinin başı pek de ağrımamıştı. Ama bugün işler öyle yürümüyor. Fotoğrafların yayını İngiltere’de yasaklansa da iki üç tıklamayla bütün detaylar gözler önüne serilebiliyor.

KATE TERASTA, HARRY DÖRT DUVAR ARASINDA

Gelelim asıl meseleye…

William ve Kate özel bir şatonun terasında, yalnız olduklarını düşünerek güneşleniyorlardı. (Terasın yoldan görülüp görülemediği de tartışmanın bir diğer bacağı. Ama diyelim ki görülemiyordu.) Harry ise otel odasındaydı. Yani etrafında dört duvarı olan ve mahremiyet seviyesinin daha da yüksek olduğu bir yerde. William ve Kate’in fotoğrafları paparazzilerce çekildi, Harry’ninkiler birlikte eğlendiği bazı arkadaşlarınca.

Her iki vakada da söz konusu kişiler rızaları alınmadan, üzerlerinde kıyafetleri olmadan ve kontrolsüz oldukları sırada fotoğraflandı.

HARRY’NİNKİ ‘NORMAL’ Mİ?

Ancak Harry bugüne kadar zaten birçok kez açıklamaları ve yaptıklarıyla küçük skandallara neden olmuştu. Dahası kendisi bekar bir erkek olduğundan kısmen haklı görüldü ve Las Vegas’ta çekilen fotoğrafları “Askerdeyken izne gelmiş çocuk, bir eğleneyim demiş” yorumlarıyla karşılandı. Hatta Harry, fotoğraflar çekilirken yanındaki genç kadınlardan birinin çıplaklığını örtmeye çalıştığı gerekçesiyle centilmen bile sayıldı.

Kate ise William’la nişanları açıklandığından bu yana hanım hanımcık bir “geleceğin kraliçesi” imajı çizmeye çalışıyor. Eşiyle ve eşinin ailesiyle etkinlikten etkinliğe koşup kız çocuklarının prenseslik hayali kurmasına neden olacak fotoğraflar veriyor. Evlenmeden önce özel değil kamusal alanda çekilen frikiklerine, bikinili pozlarına bile İngiltere basınında hiç olmamış muamelesi yapılıyor.

Yani kraliyet ailesi erkeklerinin çıplaklığı kabul edilebilir bir şeyken kadınlarınınki gözden ırak gönülden ırak tutulması gereken bir durum olarak değerlendiriliyor. Soyunan erkek tebrik ve takdir edilirken, kadına korunup kollanmaya muhtaç muamelesi yapılıyor.

KATE’İ KORUSAK YETER!

Bu arada Kate’e böyle babacan bir şefkatle yaklaşan İngiltere basınının, kraliyet ailesinden olmayan kadınlar konusunda aynı derecede hassasiyet göstermemesi de dikkat çekici.

İngiliz gazeteleri birinci sayfada Kate’in fotoğraflarını kınarken, iç sayfalarda başka ünlülerin frikik veren, gömleğinin arasından memesi görünen, elbisesi üzerinden düşen vb. fotoğraflarını basmakta sakınca görmüyor.

Özetle İngiltere’de Kraliyet ailesi mensubu evli bir kadınsanız çıplaklığınız basının hassasiyet garantisi altında korunuyor. Bu özelliklerden herhangi birini sağlayamadığınız takdirde dört duvar arasındayken bile kendinize dikkat etmeniz gerekiyor.

YA FRANSA?

Bu arada Closer dergisinin yayın ve fotoğraflara sahip olma hakkı mahkeme kararıyla elinden alınabiliyor hatta derginin binasını polisler basabiliyor, fotoğrafçıyı bulmak için arama yapılabiliyor. Medya hukuku uzmanı Christophe Bigot’ya göre bu yasadışı baskın sırf kraliyet ailesi istedi diye düzenleniyor.

Fransa’da Charlie Hebdo’nun yayınladığı Hz. Muhammed karikatürleri üzerinden başlayan ifade özgürlüğü tartışmasına katılırken, bu noktayı da akılda tutmakta fayda var. Görünen o ki ifadeler ve özgürlükler arada birbirine karışabiliyor.

Sevin Turan

[email protected] (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?