Ermeniler Los Angeles’ta Azerbaycan Türklerine Saldırdı! Biri kadın 7 yaralı!

ermeniler-los-angeles-azeri-turklerine-saldirdi

Ermeniler Los Angeles’ta Azerbaycan Türklerine Saldırdı ! Biri kadın 7 yaralı !

ABD’de yaşayan Azerbaycan Türkleri, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırılarını protesto etmek için Los Angeles’taki Azerbaycan Başkonsolosluğu önünde ” Ermeni Saldırganlığını Durdurun” protesto eylemi düzenlendi.

Pazar gününden bu yana Ermenilerin, Azerbaycan ordusunun sınırdaki mevzilerine düzenlediği saldırıları ve bu saldırılardaki can kayıplarını protesto etmek amacıyla 21 Temmuz 2020 saat 13:00’de çok sayıda Azerbaycanlı, Los Angeles’taki Azerbaycan Başkonsolosluğu önünde toplandı.

Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırganlığını ve etnik temizlik politikasını kınayan protestocular, işgal nedeniyle yaklaşık 1 milyon Azerbaycanlı’nın kendi topraklarından sürüldüğünü ve bunun derhal sonlandırılmasını istedi.

Alınan Bilgiye göre, barışçıl bir şekilde protestolarını sürdüren Azerbaycan Türklerini proveke etmeye çalışan Ermeni Taşnaklar, önce Azerbaycan Başkonsoluğu binasını etrafını kuşattı, sonrasında sözlü hakaretle ve kışkırtıcı sloganlarla provakasyon yapmaya çalıştı.

Azerbaycan Türklerinin cesaretinden öfkelenerek saldırganlık ve şiddet gösteren Ermeniler, göstercilere hakaretler ederek, yol kenarındaki protestocuların üzerine araba sürmeye varan taşkınlıklarda bulundular.

Biri kadın 7 yaralı !

Olaylarda 1’i kadın 7 kişinin yaralandı ve 4 kişi hastaneye kaldırıldı. Bir polis memuru da başından yaralandı.

Azerbaycan Başkonsolosu Nasimi Agayev
Azerbaycan Başkonsolosu Nasimi Agayev

Olayın hemen akabinde Los Angeles Emniyet Müdürü Michel Moore ile görüşen Azerbaycan Başkonsolosu Nasimi Agayev yaşanan olayların ciddiyetini bildirerek, Los Angeles Polis Teşkilatının önceden protestolar hakkında bilgilendirildiğini ve Azerbaycan Türklerinin güvenliğinin sağlanacağının garantisin alındığını hatırlatarak, gösteri günü Los Angeles polisinin Azerbaycan Türklerini korumakta başarısız olduğunu ve yetersiz önemler yüzünden bu olayların meydana geldiğini söyledi.

Los Angeles Emniyet Müdürü Michel Moore‘un yaşananlardan ötürü Başkonsolos Agayev‘den defalarca özür dilediği, konunun ciddi bir şekilde araştırılacağını ve özel bir soruşturma ekibinin kurulacağını belirtildi.

Başkonsolos Agayev, konuyu Los Angeles Belediye Başkanı ve Los Angeles kent yöneticilerine de ileterek saldırganların bir an önce belirlenerek adalete teslim edilmeleri için gereken adımların atılması talebinde bulundu.

Hastaneye giderek yaralılara da geçmiş olsun ziyaretinde bulunan Azerbaycan Başkonsolosu Nasimi Agayev suçluların gerekli cezayı alması için gereken temasların yapıldığını ve konunun takipçisi olacağını söyledi.

Protesto Eyleminden Fotoğraflar

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?