Eroğlu: Müzakerelerde Şubat ayında yeni bir dönemin başlayacağına inanıyoruz

Eroğlu: Müzakerelerde Şubat ayında yeni bir dönemin başlayacağına inanıyoruz

Kıbrıs sorununda çözüm umudu yine başka bahara kaldı. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’la görüşmesinin ardından açıklama yapan KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Kesimi’nde yapılacak başkanlık seçimlerinin ardından yeni bir dönem başlayacağına inandıklarını ifade etti.

Rum lider Dimitris Hristofyas’ın birkaç gün önce Ban’la bir araya geldiğini hatırlatan Eroğlu, “Görüşmeler, Hristofyas’ın zaman takvimini kabul etmemesi, çok taraflı toplantı önerimizi reddetmesi nedeniyle ve tabii kendisinin yeniden cumhurbaşkanı adayı olmayacağını açıklamasıyla tıkanıklık dönemine girdi.” dedi.

Tıkanıklığın nasıl aşılabileceği konusunu BM Genel Sekreteri Ban’la istişare ettiklerini belirten Eroğlu, müzakereler için takvim belirlenmesi ve al-ver sürecinin başlaması gerektiğini dile getirdi.

Rum Kesimi’nin AB dönem başkanı olmasıyla 1 Temmuz’dan itibaren müzakerelerin hiçbir anlam ifade etmeyeceği görüşünü Ban Ki-mun’un da paylaştığına dikkat çeken Derviş Eroğlu, “Rum tarafında seçim kampanyası başladı. Cumhurbaşkanı adaylarının söylemlerini izlemekteyiz. Seçilecek kişinin yaşayabilir, kalıcı bir analaşmanın gerçekleşmesi için adım atacak pozisyonda olmasını arzu ediyoruz.” diye konuştu.

“Yeni seçilecek başkanın yeni bir anlayışla ve bir anlaşma niyetini müzakere masasına taşıyarak anlaşmanın yolunu birlikte açacağımız umudunu hâlâ taşımaktayım.” diyen Eroğlu, müzakerelerin bir 48 yıl daha devam ettirilemeyeceğini vurguladı.

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, Doğu Akdeniz’de doğalgaz çıkarımı ve Avrupa’ya taşınması konusundaki bir teklifi BM Genel Sekreteri Ban’a yazılı olarak sunduklarını da kaydetti.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?