Ersan İlyasova Alaturkaonline’a konuştu

Alaturka Online Los Angeles Clippers, Milwaukee Bucks maçı sonrası Milwaukee Bucks forması giyen Ersan İlyasova ile görüştü.

Alaturka Online : Ersan iyi akşamlar diliyoruz, hoşgeldin.

Ersan İlyasova: Hoşbulduk.

Alaturka Online : Oynadığınız ilk 7 maçta 2 galibiyet ve bugünkü maçla birlikte 5 mağlubiyet. Öncelikle bunun hakkında bir yorum alabilir miyiz senden?

Ersan İlyasova: Sonuçta, iyi basketbol oynamıyoruz. Genelde ikinci yarılarda çok zorlanıyoruz. Geçen oynadığımız Sacramento maçının ilk yarısında da 20 sayılık bir fark yakalamıştık ama sonuçta maçı kaybettik. Bu sene takıma katılan çok fazla yeni oyuncu var. Lokavt dönemi boyunca da takımla çalışmalar yapamadık. Yani genelde daha önce de söylediğim gibi iyi oynamıyoruz, oyunumuzu rakibe kabul ettiremiyoruz, ama inşallah yeni transferlerin uyum dönemi bittikten sonra, toparlayacağız diye düşünüyorum.

Alaturka Online : İlk yarıda 3 tane faul adın, ve ikinci yarının hemen başında bir faul daha aldın. Bu ilerki dakikalarda senin oyununu nasıl etkiledi?

Ersan İlyasova: Blake Griffin gibi çok güçlü ve çok çabuk bir oyuncuya karşı oynadım. Böyle olunca da istemeden de olsa erken faul problemim oldu. Ama benim yerime giren arkadaşlarım da çok iyi oynadılar. Kötü oynadık kaybettik, şu anda ileriye bakma zamanı. Önümüzdeki maçlara bakacağız.

Alaturka Online : Blake Griffin dedin, gerçekten de çok çabuk ve güçlü bir oyuncu. Peki Blake Griffin haricinde karşı karşıya oynamaya çekindiğin oyuncu var mı?

Ersan İlyasova: NBA oyuncuları genelde çok kaliteli oyuncular. Burada olmalarının bir nedeni var. Minnesota Tomberwolves takımında oynayan Kevin Love var mesela, o da çok güçlü ve savunması gerçekten zor bir oyuncu. Çok hareketli ve reboundlarda özellikle çok etkili. Bu tip güçlü, ve aynı zamanda da hareketli oyuncuları savunmak gerçekten de zor. Ama daha önce de söyledim, bizim gerçek problemimiz takım olarak kötü oynamamız. Bugün Phoenix’e hareket edeceğiz, yarın onlarla bir maçımız var. Kazanmaktan da başka çaremiz yok.

Alaturka Online : Lokavt yüzünden her takımın 66 maç oynayacağı bu kısa ligde, senin de bir parçası olduğun Milwaukee Bucks takımının play-off şansı sence ne?

Ersan İlyasova: Bunu söylemek için çok erken, ve zor. Bir sürü yeni ve genç oyuncumuz var takımda. Öncelikle birbirimize, yeni oyun düzenine alışmaya çalışıyoruz. Baktığın zaman şansımız bu sene için biraz zor, ama kapasitemizin bilincindeyiz. İyi oyuncularımız var ama bir an evvel toparlayıp, iyi oynamaya başlamak zorundayız. Şu andan itibaren 61 maçımız kaldı. İyi basketbol oynamaya başlamamız gerekiyor.

Alaturka Online : İspanya’da, Türkiye’de ve Amerika gibi 3 zorlu ligde oynamış bir oyuncu olarak, bize bu 3 ligi değerlendirir misin?

Ersan İlyasova: 3 ligide yan yana koyup baktığın zaman NBA’in çok farklı ve çok daha aktif bir oyun tarzının olduğunu görürüz. Avrupa’daki basketbol ise, NBA’a nazaran daha sabit, daha durağandır. Benim burada 4. senem, NBA’e alıştığımı söyleyebilirim. Avrupa’da da yeteri kadar oynadığımı düşünüyorum. Gerek Milli maçlarda gerekse Barcelona’daki kariyerimde, orada oynanan basketbola da iyi uyum sağladığımı söyleyebilirim. Her iki basketbol tarzına da uyum sağlamam neticesinde lokavt süresini de Milli Takımda zorlanmadan, iyi geçirdim. Bunun neticesinde buraya döndüğümde de hazırdım.

Alaturka Online : Milli takımlar düzeyinde, dünya kupasında çok iyi bir derece aldık, ve turnuvayı 2. bitirdik. Şu anda da seninle birlikte NBA’de 6 tane ouncumuz var. Bunun hakkındaki düşüncelerini alabilir miyiz?

Ersan İlyasova: Sonuç olarak baktığımızda Türk basketbolu her zaman yükselen bir ivme çiziyor. Alt yapıdan da bir sürü yeni, ve iyi oyuncular geliyor. Dünya Şampiyonası’ndaki derece iyi bir dereceydi ama, onun sonrasında Avrupa Şampiyonası’nda da final oynama arzusundaydık. Ondan sonra da olimpiyatlara katılmayı hedefliyorduk. Sonuçta olmadı. Ama alt yapıdan gelen oyuncularla, bu hedeflere ulaşabileceğimize inandığımı söyleyebilirim.

Alaturka Online : Çok teşekkür ediyoruz sana.. Bundan sonraki maçlarında da başarılar diliyoruz. Bir dahaki gelişinde tekrar görüşmek dileğiyle..

Ersan İlyasova: Ben teşekkür ediyorum, sağ olun.

Alaturkaonline.com / Los Angeles

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?