Erzurum Yahşi Güzel

Türkiye’ye 2011 yılı içinde iki önemli organizasyona ev sahipliği yapacak. Bunlardan ilki “Erzurum 2011 Kış Oyunları” (Erzurum 2011 winteruniversiade) 27 Ocak- 6 Şubat tarihleri arasında başladı… İkincisi ise “Trabzon EYOF 2011” ( Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları ) 23-30 Temmuz’ da şehrimizde yapılacak.

Türkiye’nin ilk kez düzenlediği ve 58 ülkenin katıldığı Üniversiade Kış Oyunları’nın Erzurum Cemal Gürsel stadındaki açılış törenine Trabzon’ lu gazeteciler de davet edildi. Türkiye Spor Yazarları (TSYD ) ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü (GSİM )Personeli ile bir tur düzenlenerek bu açılış törenini izlemeye gittik. Bizleri Ilıca ilçesinde Murat Taşkın karşıladı. Kaldıkları yer olan Hizmet İçi Eğitim Merkezine getirerek açılış törenine kadar ağırladılar. Trabzon’da Temmuz 2011’de Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları düzenlenecek o yüzden EYOF 2011 Trabzon ekibi de 2011 de Trabzon’da yapılacak oyunlar için 3 gün önce Erzurum’a giderek orada yapılan hazırlıkları yerinde inceleyip alanlarında tecrübe kazanıyor.

Erzurum’a oyunlar için bir çok sayıda tesis yapıldı. Avrupa’nın en iyi atlama kuleleri, buz hokeyi salonları ve diğer tesisler gerçekten insanı kıskandırıyor. Erzurum tesis zengini bir kent oldu. Erzurum bu oyunlardan çok şey kazandı umarım devamı gelir ve Erzurum’a büyük katkılar sağlar.

Oyunların meşalesini 4 sporcu taşıdı. Sporculardan birinin dünya şampiyonu güreşçi Selçuk Çebi olması bir Trabzonlu olarak beni gururlandırdı. Tam önümüzden geçerken etrafımızdaki meraklı bakışlara rağmen tirübünden hep bir ağızdan Selçuk diye bağırdık.

Açılış seremonisi çok güzeldi. Gecenin soğukluğunu konuk takımları daha çok alkışlayarak ısıtabilirdik. Orada biraz eksik oldu.. O da nazar payı olsun!..Türkiye geçerken çok alkışladılar müziğin ritmide yükselince halk çoştu gönül isterdi ki her ülke geçerken alkıştan kulaklar sağır olsun. Bu aksiliğin Trabzon’da başımıza gelmemesi için halk uyarılmalı gerçi bizde yazın olacak Erzurum soğuk olduğundan ellerinde eldivenleri vardı.

Anadolu Ateşi’nin yaptığı gösteriler geceye damgasını vurdu. Oyunların sembolü çift başlı Kartalın uçuşu ve uçan semazen gösterisi dikkat çekiciydi. Anadolu Ateşi Akçaabat horonunu da mükemmel oynayarak hakkını verdi. Gecenin finalinde Hadise konseri duyurulmasına rağmen Kenan Doğulu sahne almıştı. EYOF yetkilileri ise Erzurum’da görüp beğenmedikleri eksiklikleri burada yaşamamak için sürekli not alıp görüş bildirdiler ve eksikler konusunda bol bol not aldılar.

Gönül isterdiki fazla bir gazeteci ile gidebilseydik Erzuruma. Ben bu yazıyı yazdıktan sonra Orhan Çavuşoğlu’nun yazısını okudum ve orada ki bir bölüm dikkatimi çekti aynen kullanmak istedim. “ Ha niyemi az gazeteciydik. Çünkü Tamperaya gitmiyorduk.. Tamperaya ağalar Erzurum’a ise çıraklar! Bir Fillandiya’nın Tampera kentindeki oyunlara giden gazeteci kadrosuna bakın bir de Erzurum’a! Ne demek istediğimi anlarsınız. Tamperaya gidecek vakti bulanlar, inanın işlerinin yoğunluğu nedeniyle Erzurum’a gidememiştir. Mazeretleri vardır. İnanın öyledir…”

Ama yinede Erzurum ve Trabzon için elinden gelen her şeyi yapan tüm emeği geçenlere teşekkür ederim…

Cansel Kıyak Şahin / Erzurum
[email protected]
alaturkaonline.com

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?