Esad mezhep savaşını körüklüyor

AMERİKALI bir yetkili, ABD Başkanı Yardımcısı Joe Biden’ın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptığı görüşmede Suriye konusunu değerlendirirken, “Devlet Başkanı Beşar Esad ve rejimi Suriye’deki istikrarsızlığın kaynağı. Sadece Suriye’de değil ötesinde de mezhep çatışması yangınına körükle giderek en büyük tehlikeyi oluşturuyorlar” dediğini söyledi. Bu ifadelere yer veren Paris merkezli uluslararası haber ajansı AFP, Amerikalı üst düzey yetkilinin ismini açıklamadı.

Wall Street Journal (WSJ) Gazetesi, Biden’ın Türkiye ziyaretinin, Türkiye’nin özellikle Suriye ve İran’a yönelik ABD’nin bölgedeki dış politikasına “ayak uydurduğu” anda gerçekleştiğini savunarak, “İsrail konusunda farklılıklar devam etmesine rağmen Türkiye Washington’un en aktif dış politika müttefiklerinden biri oldu” yorumunu yaptı. New York Times Gazetesi de, Türkiye ve ABD’nin Suriye’ye yönelik tepkilerinde aynı hizaya geldiğini yazdı. WSJ’ye konuşan Suriyeli muhalif lider Burhan Galyun, Esad sonrası Suriye’nin Batı karşıtı İran ve Hizbullah ile arasına mesafe koyup Arap Birliği ve Körfez ülkeleriyle yakınlaşacağını söyledi. Bir günde 18 ölü

Suriye’de muhalefet saflarına geçen firari askerlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda dün de en az 18 kişinin öldüğü bildirildi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?