Esad muhalefeti Hatay’da buluştu

Hatay’da gerçekleştirilen gizli görüşmede, Suriye muhalefetinin siyasi kanadının lideri ile askeri kanadının lideri her konuda “işbirliği ve koordinasyon” kararı aldı.

SURİYE muhalefetinin en büyük çatı kuruluşu olan Suriye Ulusal Konseyi’nin (SUK) Başkanı Burhan Galyun, Suriye’de ordudan ayrılan askerlerin kurduğu “Özgür Suriye Ordusu”nu Türkiye’den yöneten Albay Riad El Esad’la Hatay’daki mülteci kampında bir araya geldi. Türk Dışişleri’nin bilgisi dahilinde gerçekleştirilen görüşmede, Suriye muhalefetinin siyasi kanadının başkanı Galyun, Özgür Suriye Ordusu lideri Albay Riad El Esad’a “destek olma” sözü verdi.

Fransa’da yaşayan Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun, beraberinde Ulusal Konsey’in önde gelen isimleri Ahmed Ramadan ve İsveç’te yaşayan Abdülbaset Seida’nın da bulunduğu bir heyetle birlikte Riad al Asad’ı Hatay’da ziyaret ederek Suriye Ulusal Konseyi’nin Özgür Suriye Ordusu’na her zaman destek vereceğini söyledi. Suriye Ulusal Konseyi’nden adının açıklanmasını istemeyen bir yetkilinin verdiği bilgiye göre, Türkiye’de gerçekleştirilen görüşmede, Suriye muhalefetinin siyasi kanadının lideri ile askeri kanadının lideri her konuda “işbirliği ve koordinasyon” kararı aldı.

Görüşme Türk Dışişleri’nin bilgisi dahilinde Hatay’daki Suriyeli göçmenlerin kaldığı bir kampta gerçekleştirildi. Ancak Türk Dışişleri’nden bir yetkili, görüşmenin içeriğine ilişkin herhangi bir bilgi sahibi olmadıklarını söyledi. Suriye’den Türkiye’ye kaçan en yüksek rütbeli subay olan eski Suriye Hava Kuvvetleri Albayı Riad el Esad, yaklaşık beş aydır Hatay’da bir kampta kalıyor. Türk Dışişleri tarafından resmen kabul edilmese de Esad’ın kaldığı kampta Suriye’de silah bırakıp ordudan kaçan başka Suriyeli askerlerin de olduğu biliniyor.

Suriye Ulusal Konseyi üyesi Abdülbaset Seida (soldan üçüncü),Özgür Suriye Ordusu lideri Riad al Assad (soldan dördüncü),

Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun (soldan beşinci)Suriye Ulusal Konseyi üyesi Ahmed Ramadan (sağdan üçüncü).. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?