Esad’ın kardeşi ve kuzeni de listede

Arap Birliği’nin, Suriye’ye yaptırım kararının ayrıntıları ortaya çıkıyor.

Artık birliğe bağlı ülkelerle ticaret yapamayacak ve bu ülkelere seyahat edemeyecek Suriyeliler arasında, Devlet Başkanı Beşar Esad’ın korkulan 4. Zırhlı Tümen’e komuta eden kardeşi Mahir Esad ve ülkenin en güçlü işadamı olarak bilinen telekom devi kuzeni Rami Mahluf da var. Aralarında Savunma Bakanı General Davud Rajha ve İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim el Şaar’ın da bulunduğu 16 isim daha son listeye alındı. ABD ise Esad’ın “finansörü” olan dayısı Muhammed Mahluf’u kara listeye ekledi.

Türkiye’yle serbest ticaret askıda

Bu arada Fransa Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Suriye’ye dönük aldığı yaptırım kararlarını “selamladığını” açıkladı. Suriye ise Avrupa ülkelerinin yaptırımlarına tepki olarak Türkiye’nin de üye olduğu Akdeniz için Birlik’e katılımını askıya aldı.

Dün Brüksel’de biraraya gelen AB Dışişleri Bakanları isimlerinin bugünden itibaren açıklanmaya başlanması beklenen Suriyeli 11 kuruluş ve 12 kişiyi daha kara listeye alıyor. Edinilen bilgiye göre Suriye devlet petrol şirketi de bu yaptırımlardan etkilenecek. Yaptırım kararına şerh koyan Arap Birliği ülkeleri arasında bulunan Lübnan da yaptırımları uygulayacağını açıkladı.

Öte yandan Suriye, Türkiye ile serbest ticaret anlaşması kapsamındaki tüm çalışmaları askıya aldı. Suriye resmi haber ajansı Sana, Türkiye’nin açıkladığı yaptırım kararlarına cevaben, Suriye hükümetinin iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşması kapsamındaki tüm çalışmaları askıya aldığını duyurdu. Ajans, Suriye hükümetinin yaptırımlara karşılık, Türkiye ile ilgili başka kararları da değerlendirdiğini belirtti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?