Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ tutuklandı

İnternet andıcı soruşturmasında ifade veren eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un örgüt yöneticisi olmak ve darbe teşebbüsünde bulunmak suçlamasıyla çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğince hakkında başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edilen eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ tutuklandı.

Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesinde, soruşturmayı yürüten özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız tarafından ”şüpheli” sıfatıyla ifadesi alındıktan sonra tutuklanması istemiyle İstanbul Nöbetçi 12. Ağır Ceza Mahkemesine sevk edilen Başbuğ’un işlemleri tamamlandı.

Mahkeme, emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un tutuklanmasına karar verdi.

Başbuğ, 7 saat süren savcılık sorgusunun ardından, TCK’nın 314/1. maddesi gereğince ”örgüt yöneticiliği” ve 312/1. maddesi gereğince de ”cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçlarından tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edilmişti.

Başbuğ mahkemeden çıkışında; “Türkiye Cumhuriyeti’nin 26. Genelkurmay Başkanı terör örgütü kurmak ve yönetmekle tutuklanmıştır. Takdir Türk milletindir.” şeklinde açıklama yaptı.

Beşiktaş Adliyesi’nden yoğun güvenlik önlemleri altında ayrılan İlker Başbuğ, cezaevine gönderiliyor.

BAŞBUĞ, SORULARI CEVAPSIZ BIRAKTI

İnternet andıcı soruşturması kapsamında adliyeye gelen eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, kapıda bekleyen basın mensuplarına gülümseyerek adliyeye girdi. İlker Başbuğ, saat 13.30 sıralarında Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne geldi. Kendisini karşılayan görevliyle tokalaşan Başbuğ, basın mensuplarına gülümseyerek adliyeye girdi. Başbuğ, basın mensuplarının, “Bir açıklama yapacak mısınız?” şeklindeki sorusunu cevapsız bıraktı.

AMBULANS HAZIR BEKLİYOR

İlker Başbuğ için sabah saatlerinden itibaren adliye bahçesinde 112 acil sağlık ekibi ve ambulans hazır bekletiliyor. Gündüz bekleyen ambulans akşam saatlerinde başka bir ekip ile değişim yaptı. Sağlık ekipleri olası bir rahatsızlanma sebebiyle adliyede bekletiliyor. Gazeteciler de gelişmeleri adliye bahçesinde izlemeye devam ediyor.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?