Eskiçağ Türkiyesi Washington’da keşfedilecek

Eskiçağ Türkiyesi Washington'da keşfedilecek

Eskiçağ Türkiyesi Washington’da keşfedilecek

Washington Büyükelçiliği’nde Eskiçağ Türkiyesini keşfetme paneli

Washington Büyükelçiliği’nde 16 Ocak Çarşamba günü “Eskiçağ Türkiye’sini Keşfetmek” (Exploring Ancient Turkey) isimli bir panel düzenlenecek.

16 Ocak Çarşamba akşamı 18:30-21:30 saatleri arasında büyükelçilik binasında gerçekleşecek panelde, sualtı arkeolojisiTürkiye’nin sualtı arkeolojisi zenginlikleri ele alınacak.

Panel, sosyal bilimler alanında faaliyet gösteren ABD’nin köklü vakıflarından National Endowment for the Humanities (NEH) ve American Friends of Turkey (AFOT) ortaklığıyla düzenlenecek.

Dünyanın ilk sualtı araştırmacılarından olan Joseph Schwarzer’ın moderatörlüğünü yapacağı panelin konuşmacıları: Amerika Arkeoloji Enstitüsü (Archaeological Institute of America) eski Başkanı ve Pennsylvania Üniversitesi öğretim üyesi Prof. C. Brian Rose, Su altı Arkeolojisi Enstitüsü (Institute of Nautical Archaeology Başkanı) ve “Texas A&M University” öğretim üyesi Prof. Deborah N. Carlson ile Su altı Arkeolojisi Enstitüsü Başkan Yardımcısı ve “Texas A&M University” öğretim üyesi Prof. Cemal Pulak yer alıyor.

Panel sırasında, Prof. Rose Türkiye’deki arkeolojik çalışmalar hakkında genel bilgi verecek, Prof. Pulak, Başkanlığını yürüttüğü ve kökeni M.Ö. 14. yüzyıla uzanan dünyanın en eski batıklarından “Uluburun Sualtı Kazısı” hakkında Prof. Carlson ise, NEH’in maddi desteğiyle kurulan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ve sualtı arkeolojisinin tarihi hakkında bilgi sunacak.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?