Esmeralda !

Esmeralda

Esmeralda. Ebru Marbel yazdı.

Esmeralda 

Yıllar öncesinde gelen bir efsane.. Harika bir Notre Dame yapıtı.. Mükemmel hikaye, dinlenilmesi önerilen bir müzikal. Kaç şekilde incelenebilir, hangi konulara değinilebilir..

Bu bir sonsuz yolculuk olmalı, her birimizin çıkması gereken.

Victor Hugo’nun başyapıt eserlerinden biridir..

Hayranlıkla izlediğim müzikalinden,okuduğum her bir satırından ve her bir sözünden ruhuma dokunabilen bir yapıttır..

Yazıma kadar taşıdım,sizlere de bir parça da olsa hissettirebilmek, bu derinliği yaşatabilmek isterim.

Klasik eserlerin incelenmesi bir hayli ustalık gerektirir, ki bu konuda hiç bir iddiam veya tecrübem yok . Çok isterim ki ileride tartışmaya daha açık konularda klasik eserleri inceleyecek yazılar yazmayı,sanatla ilgili eleştirsel yorumlar yapabilmeyi..

Nacizane fikrimi paylaşacak olursam; ingilizcesi aynı tadı vermediğinden insanın fransızca öğrenme isteğini tetikleyen bir müzikaldır.. Fransızca diline duyduğum sempatiyi de bir hayli arttırabilmiştir. İlk bakışta Türk halkı da dahil trajediye ilgi duyduğumuz söylenir. Eserde biraz dram olacak, ağlayan gözü yaşlı bir kız veya çaresizlikten yanıp tutuşan bir erkek daha..

Bu iki insan kavuşamaz, kavuşursa gizli saklı olur bu da bizim algımızda; heyecan, adrenalin ve tutkunun o cayır cayır ateşini hissetmemize sebep olur. Güzel duyguların yanı sıra acıyı yansıtacak duygularında hissedilmesi bu esere anlam yükler,eseri sıradanlaşmaktan kurtarır. Bu eser de bir trajedidir..

Trajedi; Notre-dame’ın kamburu ,annesini arayan çingene kızın trajedisidir. Katedralin dışındaki hayatın kabullenmediği kamburun trajedisidi.. Son olarak, güvenilmez ve yakışıklı bir komutanın evliliğe teslim oluşunun trajedisidir.

Bu değerli eser’de ;Aşkı, tutukuyu,imkansızlığı,özlemi ,sevginin o derin boyutunu her şekliyle ele almıştır. Oyunun bitişindeki “Dance mon Esmaralda” şarkısı son derece iç parçalayıcıdır.

https://www.youtube.com/watch?v=M2OnxTL0VSg

Küçüklüğümden beri gözlerim dolar bu fransızca şarkıyı her duyduğumda.Yalnızca bir kaç kelimesini anlayabilmeme rağmen radyoda çaldığı anda sessizlik isterim yalnızca ben ve o şarkı. Gideriz çok uzaklara.

Victor Hugo’nun kitabının orjinal adı olmasından mıdır bilmem, hayranlığımın artmasını tetiklediği kesin.. Raflarınızda eğer hala bulunmuyorsa, gidip bir adet almanızı şiddetle tavsiye ederim,hala o zamanları yaşatmaya ve geçmişin aşklarına yelken açmaya dair nefes kesici bir kitap..

Geçtiğimiz senelerde Amerika’da geleneksel olarak her yıl Ekim ayında kutlanan “Cadılar Bayramı” Halloween , kutlamalarında. Bu etkilendiğim yapıtta ki ana karakterlerden “Esmeralda” kostümü giymeyi ve kendimi bir günlük’de olsa Esmeral’da hissetmeyi tercih ettim. Benim için çok da zor olmadı,kostümü kolaylıkla bulduktan sonra geriye kalan yalnızca biraz daha esmerleşmek oldu. Paylaştığım resimde de görüyorsunuz ki ,bahsettiğim esmerlik siyahliga,koyuluğa ve tamamen bir Esmeral’da kıvamına gelmemi sağladı..

Bir baktım ki kendime “Ebru” karakterinden eser kalmamış, aynada gördüğüm insan tamamen Notre Dame’ın o şatosu vb (yer şöyle) kaçıp Califorinia eyaletinin Los Angeles’ şehrine inmiş..

Bu kızla neler yapabilirim diyerek çıktığım yolda, herkesin farklı farklı karakterlere büründüğü bu coşkulu Halloween kutlamalarında bir hayli komik manzaralar,üst düzeyde çılgın kostümler, komik görüntüler, inanılmayacak ölçüde yaratıcı manzaralar görmeniz mümkün…

Marketing, Advertising & Branding (Reklamcılık ,Pazarlama ve Markalaşma) okuduğumdan , hayal gücüm yeterince geniştir.. Fakat bu kostümler ve o kutlamaların atmosferi sizi kesinlikle başka dünyalara ve hatta hayal gücünüzü bir hayli zorlayabilecek üç noktalara götürebiliyor. Bu da takdir edersiniz ki benim yeterince ilgimi çekiyor, o anda günlerce, aylarca kalmak istediğim düşüncesine dahi kapılabiliyorum…

Bir daha ki yıl,hangi kostümle olacağımı şimdiden düşünür oldum. Bakalım hayal gücüm beni hangi karakterlere,nasıl bir derinliğe sürükleyecek.. Olmadığımız bir insana adım adım yaklaşmak onun gibi görünmekten başlayabilir, Esmeralda beni özleyecek…

Bu çok dokunaklı müzkialın en sevdiğim kıtasını sizlerle paylaşmak isterim;

Belle (Güzel ) …

Bu bir kelime,onun için yaratılmış!

Dans ettiğinde ve ortaya çıktığında,öyle ki;

Bir kuş,uçabilmek için kanatlarını çırpan!

Güzel günler,masallarımızın yaşatılması dileğiyle..

Ebru Marbel / Los Angeles

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?