Et yiyen bakteriye üç haftada üç kurban

ABD’nin Georgia eyaletinde yaşayan Robert Vaughn, “et yiyen bakteri”nin üç hafta içindeki üçüncü kurbanı oldu. Vaughn şu an kendisi için yardım kampanyaları düzenlenen bakteri kurbanı Aimee Copeland’le aynı hastanede tedavi görüyor.

Copeland, Küçük Tallapoosa Irmağı’nda el yapımı bir asma köprü üzerinden geçerken bacağında oluşan sıyrık dolayısıyla et yiyen bakteri olarak da bilinen “necrotizing fascitiis” kapmıştı.

ABC News, Vaughn’un da Copeland’den dört gün sonra bahçesindeki yabani otları temizlerken aynı şekilde bacağında bir sıyrık oluştuğunu bildirdi. İlk gittiği doktor, Vaughn’a antibiyotik verdi ve bir süre müşahede altında tutulması için hastanede kalmasının iyi olacağını söyledi.

Ancak Vaughn, “dik kafalılık ettiğini” ve eve gittiğini belirtti. Kısa bir süre içinde Vaughn’un bacağındaki fıstık büyüklüğündeki sıyrık portakal kadar oldu. Ertesi gün yeniden hastaneye giden Vaughn acilen ameliyata alındı.

Yerel gazete Atlanta Journal-Constitution’a konuşan Vaughn, doktorların bacağından büyük bir parça hasta doku aldığını belirterek, “Çok kötüydü. Ölüme çok yaklaştığımı söylediler” dedi. Vaughn’un bacağındaki tüm hastalıklı dokuları temizlemek için beş ameliyat gerekti.

Aimee Copeland ve Robert Vaughn

SIYRIK DEYİP GEÇMEMEK GEREK
Nashville Tennessee de bulunan Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi Önleyici Tıp Bölüm Başkanı Dr. William Schaffner, “Bu bakteri kasları derinden etkileyen ve çözülmeye yolaçan enzimler üretiyor. Bakterinin etkisi çok derinden olduğu için hasta ilk başta durumu fark edemeyebiliyor” diye konuştu.

ABC News’e konuşan Schaffner, vücudunda küçük yüzeysel yaralar olan hastaların bu yaraya kıyasla kat kat büyük acılar çekiyor olması durumunda bakteri şüphesiyle acilen doktora gitmesi gerektiğini belirtti.

Vaughn’un, et yiyen bakterilerin yavaş yavaş iyileşmekte olan ünlü kurbanı Copeland’le bir dönem kapı komşusu olduğu da belirtildi. İki vakanın yaşandığı yerlerin arasında sadece 85 kilometre olması da dikkat çekti.

Copeland, Aeromonas hydrophilia isimli tatlı sularda yaşayan bir bakteriden enfeksiyon kapmıştı.

ÜÇ HAFTADA ÜÇ VAKA
Copeland ve Vaughn’un tedavi gördüğü hastanenin sözcüsü ise 2011 yılında hastanenin yoğun bakım ünitesine getirilen hastaların yüzde 8.5’inin “necrotizing fasciitis”ten muzdarip olduğunu belirtti.

Sözcü, “Bu tür hastalar bizim için şaşırtıcı değil ama Aimee Copeland gibi ağır vakalar gerçekten sıra dışı” dedi. Bakterinin sardığı uzuvlarından bir kısmı ameliyatla alınan Copeland’in durumu hayati tehlikesini koruyor.

Vaughn ve Copeland’in yanı sıra yine Georgia’da yaşayan 36 yaşındaki Lana Kuykendall da aynı şikayetle iki hafta kadar önce doktora başvurmuştu. Doktorlar vakaların birbiriyle alakası olmadığını söyledi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?