Eurovision’u boykot kararı alan Ermenistan’a Azerbaycan’dan cevap

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyerov, Bakü’de düzenlenecek olan 2012 Eurovision Şarkı Yarışması’nı boykot edeceğini açıklayan Ermenistan’a sert cevap verdi.

Almanya’da yayınlanan Die Welt Gazetesi’ne konuşan Memmedyerov, Ermenistan ile aralarındaki Dağlık Karabağsorununa gönderme yaparak,”Eurovision Şarkı Yarışması, özellikle bu konuda, politik olarak istismar edilmemesi gerekilen bir konu” dedi.

Memmedyerov, Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan’a ait olduğunun altını çizerken, bölgenin 20 yıldır Ermenistan’ın işgali altında olduğunu hatırlattı. Sorunu barışçıl yollarla çözmek istediklerini anlatan Memmedyerov, Erivan yönetimini buna yanaşmadığını ve Ermenistan’ı askeri varlığını bölgeden çekmeye çağıran, Birleşmiş Milletler kararlarını görmezlikten geldiğini söyledi.

Ermenistan, “düşmanca karşılanacağını bildiğimiz halde, yarışmacımızı Bakü’ye göndermeye gerek yok” diyerek, Bakü’deki yarışmayı boykot edeceğini açıklamıştı.

Memmedyerov, bazı insan hakları örgütlerinin ülkelerinde ifade özgürlüğü olmadığına yönelik iddialarını da kesin bir dille yalanladı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?