Facebook’un zirvede olmadığı ülkeler

Dünyanın en popüler sosyal ağ portalı Facebook, dünyanın hemen her yerinde kullanılıyor; ancak 6 ülke var ki, Facebook halen o ülkelerde kral koltuğuna oturmuş değil.

Brezilya’nın en büyük arkadaşlık sitesi Orkut’u 2011 Aralık döneminde geçmeyi başaran ve Brezilya’nın bir numaralı ismi olan Facebook’un önünde şimdi de Rusya, Polonya, Japonya, Çin, Güney Kore ve Vietnam var. Bu ülkelerin koşulları gereği henüz Facebook diğer ülkelerde olduğu gibi popüler değil.

Japonya’da Facebook’tan ziyade kullanıcılar daha çok Twitter kullanmayı tercih ediyor. Zaten Twitter’ın Facebook’tan önde olduğu tek ülke de yine Japonya’dan başkası değil. Kendi arama motoru Baidu’yu tercih eden ve Google’ın ikinci planda olduğu Çin’de Facebook’ta aynı kaderi paylaşıyor. Çin’in en popüler sosyal ağ sitesi daha çok gençlerin ilgi gösterdiği ve 480 milyon kayıtlı üyeye sahip Qzone.

Vietnam’da 5.5 milyon üyeyle Zing Me ipi göğüsleyen isim olurken, Rusya’da ise Vkontakte.ru ve LiveJournal.ru yoğun ilgi görüyor. Güney Kore’de Cyworld, Nasza-Klasa.pl ise Polonya’nın en popüler sosyal ağ sitesi olma özelliğini taşıyor.

800 milyonun üzerinde kayıtlı kullanıcısı bulunan Facebook, son olarak 2011 Aralık döneminde 36 milyon üyeyi kendisine çekerek ülkenin bir numarası oldu. (Hurriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?