Falafel Nedir Neden Napilir

Falafel nedir? Neden yapılır? Ortadoğu mutfağının en sevilen yemeklerinden Falafel batı kültüründe de hızla yayılmakta.

Peki Falafel neden yapılır?

Amerikanların Hamburgeri, Türklerin döneri ve Arapların Falafeli, günlük yaşamda atıştırmalık yiyecekler arasında biliniyor. Falafel ‘in, döner ve hamburgerden farkı ise vejeteryan yiyeceği olması, yani etsiz bir yiyecek.

Ortadoğu’nun vazgeçilmez lezzetlerinden falafel, özellikle Arap ülkelerinde ‘fast food’ yemeği olarak büyük ilgi görüyor.

Falafel Neden Yapılır?

Nohut veya baklanın ezilip çeşitli ot ve baharatlarla birlikte ezilmesinin ardından farklı şekillerde, köfte boyutlarında yağda kızartılarak hazırlanan falafel özellikle Mısır, Suriye, Ürdün, Lübnan ve Filistin’de insanların hemen hemen her gün yedikleri yemekler arasında yer almaktadır.

Ortadoğu’da farklı isimlerle anılan falafel, bir vejetaryen yiyeceği olarak da kabul ediliyor. falafel içerisinde 15 çeşit baharat kullanılıyor. Domates, maydanoz, turşu ve tahin sosu katılarak da yemek mümkün.

Anayurdunun neresi olduğu konusunda net bilgi bulunmayan falafel yemeğinin, tarihte Filistin’de bilinen bir yemek türü olduğu, Mısır’da da Kıptilerin oruçlu oldukları günlerde hayvansal gıda tüketiminin yasak olmasından dolayı yedikleri bir yiyecek olarak bilindiği belirtiliyor.

Falafel Malzemeleri

1 su bardağı nohut – 1 gece su da bekletilmiş
1 adet orta boy soğan
1-2 diş sarımsak
1 demet maydanoz

4-5 dal kişniş
1 yemek kaşığı pulbiber
1 tatlı kaşığı kimyon
1 tatlı kaşığı karabiber

Tuz
2-3 kaşık un (aldığı kadar)

Soğan ve sarımsağı kabaca doğrayın. Maydanoz ve kişnişlerin yaprak kısımlarını ayırın. Ardından un hariç tüm malzemeyi rondoya atın ve biraz pütürlü kalacak şekilde geçirin. Tamamen püre olmamasına dikkat edin. Bu karışıma 2-3 kaşık un ekleyin ve yoğurun. Elde ettiğiniz karışımdan ceviz büyüklüğünde toplar yapın. Bir tavaya bolca yağ ekleyin ve kızdırın. Derin yağda köftelerinizi kızartın.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?