53.6 F
Los Angeles
2 Nisan 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaFaytonları da vururlar

Faytonları da vururlar

Neredeyse yarısını Türklerin kullandığı, New York’un simgelerinden faytonlar, ‘işsiz kalma’ tehlikesiyle karşı karşıya. Faytonları çeken atlardan ikisi yol ortasında yere yığılıp can verince, hayvan hakları savunucuları faytonculuğun yasaklanması için güçlü bir lobi oluşturdu.

ABD’nin ve dünyanın ‘hiç uyumayan’ şehri New Yok’a gidip de tarihi Plaza Oteli önünde sıra sıra dizilmiş faytonları görenler bilirler; özellikle akşam saatlerinde çalışan faytoncuların yarısı Türk’tür.

Ancak sayıları sadece 68 ile sınırlı tutulan faytonları çeken atlar bu yıl içinde bir bir rahatsızlanmaya başlayıp ikisi de cadde ortasında can verince, hayvanları koruma dernekleri bayrak açtı. Durum böyle olunca, 30 kadar faytoncu Türk, günde ortalama 750 dolar kazandıkları işlerini kaybetme riski ile karşı karşıya kaldı. Bunlar arasında en tanınanı, tam yedi atı olan Samsunlu Nurettin Karabıyık (37).

Bloomberg direniyor

Geçen yıl trafikte toplam yedi kazanın kayda geçtiği sektöre karşıt olan ünlü hayvan hakları savunucuları arasında Calvin Klein, Pamela Anderson ve Lea Michele gibi isimler bulunuyor. Hemen hemen her hafta sonu Plaza Oteli önünde toplanan hayvan hakları grupları, faytoncuları protesto etmesine rağmen, belediye faytonlara yasak getirmedi. Ancak at arabalarının çalışma süresi ve atların yaşam koşullarını iyileştirmek için daha sert yeni kanunlar çıkarttı. Belediye Başkanı Michael Bloomberg, Hayvan Hakları temsilcilerinin eleştirilerine karşı, atların New York’un bir simgesi olduğunu ve iyi koşullarda bakıldıklarını belirterek faytonculara destek verdi.

Lisansı 750 bin kâr 15 milyon $

NEW York’ta 68 at arabası, 216 at ve 282 sürücü kayıtlı. Yıllık kârlarının 15 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Central Park’ta 20 dakikalık bir turdan 50 dolar kazanan sürücüler, her ek 10 dakika için 20 dolar ekstra ücret alıyorlar. Güzel bir havada günde 15 tur yapabilen sürücüler, günde 750 dolar artı bahşiş kazanıyorlar. Hollywood yapımlarında atlarıyla rol alıp, kazançlarını daha da artırabiliyorlar. Gündüz mesaisinde çalışan bir sürücü yılda 100 bin dolar, gece çalışan bir sürücü ise 40 bin dolar kazanabiliyor. Fayton lisansının maliyeti ise, 750 bin doları buluyor.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,406BeğenenlerBeğen
16,211TakipçilerTakip Et
3,501TakipçilerTakip Et
7,713TakipçilerTakip Et
31,100AboneAbone Ol

Kaçırmayın