FBI’dan İslami fişleme

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU), FBI’nın 2004-2008 arasında Kuzey California’da topluluklara ulaşma adıyla cami cemaatlerini fişlediğini açıkladı.

ABD’de Federal Soruşturma Bürosu FBI’nın, Kuzey California’da topluluklara ulaşma adıyla bölgedeki İslami topluluklar hakkında istihbarat topladığı ve cami cemaatlerini fişlediği açıklandı. Ülkede bireysel hakların korunması için mücadele eden sivil toplum örgütü Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nin (ACLU) yaptığı açıklamada, Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası’ndan yararlanarak elde ettikleri FBI raporlarına göre aralarında Türk kökenlilerin kurduğu bir derneğin üyelerinin de olduğu Müslüman Amerikalıların haklarının ihlal edildiği belirtildi.

Şikayetler geldi

ACLU, konuyla ilgili ilk girişimini 2010’da başlattı. Bölgedeki Amerikalı Müslümanların FBI’ın rahatsız edici bir seviyeye ulaşan bilgi toplama faaliyetleri hakkında kendilerine şikâyette bulunması üzerine, ACLU Bilgi Edinme Yasası çerçevesinde FBI’dan faaliyetlerinin dökümünü istedi. Ardından belgelerin teminini sağlamak için konuyu 2011’de mahkemeye taşıdı. Girişimler sonucunda da FBI ajanlarının San Francisco’yu da içine alan Kuzey California bölgesinde 2004’ten 2008’e kadar Müslüman topluluklar arasında yürüttükleri faaliyetleri detaylandıran raporlara ulaştı.

Suç kanıtı yokken

ACLU’nun avukatlarından Julia Harumi Mass konuyla ilgili yaptığı açıklamada, belgelerden anlaşıldığına göre FBI’nın bu faaliyetlerinin herhangi bir suç kanıtına dayalı bir istihbarat toplama olmadığını söyledi. Mass, tüm çalışmanın sadece belli bir dine yönelik insanları hedef alan bir fişleme çalışması olduğunu savundu. FBI Direktör Yardımcısı Michael Kortan, suçlamalarla ilgili yayınladığı açıklamasında, FBI ajanlarının faaliyetlerini savunarak bu çalışmaların FBI’nın topluluklara ulaşma çabasının bir ürünü olduğunu söyledi.

İftar yemeğinde ajanlık

ACLU’nun yayınladığı belgelere göre FBI ajanları bazen bölgelerindeki Müslüman temsilcileri toplantıya davet edip karşılıklı konuşuyorlar. Örneğin 24 Nisan 2007’de San Francisco’da bir ajan 27 İslam örgütünden 50 temsilciye bir öğlen yemeği veriyor. 45 dakika kadar katılımcılardan sorular alıyor. Ardından raporuna katılımcılarla ilgili bilgiler ve istatistikler ekliyor.

2008 tarihli başka bir rapora göre ise bir FBI ajanı 20 Eylül 2008’de yine San Francisco’da bir iftar yemeğine davet ediliyor. İftar yemeğinde aynı masada oturduğu kişiyle olan sohbetini raporuna yazıyor. Sonra bu kişinin telefon numarasından ehliyet bilgilerine ulaşıp, ortada bir suç şüphesi olmamasına rağmen bu kişiyle ilgili tüm kişisel bilgileri raporuna yansıtıyor. . (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?