FED Başkanı Bernanke, 8 yıl süren görevini tamamladı

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke, 8 yıl süren görevini cuma günü tamamladı. 2006 yılında dünyanın en güçlü merkez bankasının başına geçen Bernanke son iş gününü de bitirdi.

Koltuğu başkan yardımcısına devreden Bernanke, görev süresinde durağanlık, mali ve bankacılık krizleri nedeniyle zorlu sınavlar verdi. Dünyanın en büyük ekonomisinin tekrar düzelmesi için hayati kararlar alan Bernanke, küresel ekonomiyi de derin şekilde etkiledi.

Büyük Resesyon’dan sonra Amerika tarihinin en büyük ekonomik durağanlığında gevşek para politikası izleyen Bernanke krizin aşılmasının mimarı oldu. Bankacılık krizi sırasında izlenen aktif politika ise krizin derinleşmesini önledi. Ancak Bernanke’nin son beş yılda izlediği para politikası yeni finansal krizlere yol açma ihtimali nedeniyle eleştiriliyor.

Bernanke 8 yıl önce görevi devraldığında Amerika Birleşik Devletler Merkez Bankası’nın 800 milyar Dolar rezervi bulunuyordu. 8 yıl sonra bu rakam yüzde 400 artarak 4 trilyon Dolar oldu.

Ağır krizlerin atlatıldığı Bernanke döneminin ardından Merkez Bankası Başkanlığı görevini Janet Yellen devraldı. Yallen yaklaşık 100 yıl önce kurulan merkez bankasının ilk kadın başkanı olarak tarihe geçti. Yallen’ı da zor bir dönem bekliyor.

Uzman Ekonomist Alexandra Estiot, “Janet Yellen’ın en büyük zorluğu enflasyon artırımı olacak. Çünkü enflasyon çok düşük ve hareket etmiyor. Ayrıca işsizliğin azaldığından da emin olmak zorunda. Çünkü ümitsizce iş aramaktan vazgeçen işsizler haklı olarak istatistiklere alınmadı” dedi.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?