Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un gündeme bomba gibi düşen açıklamalarını spor yazarları yorumladı… – Spor Haberleri

1 Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un FBTV’ye yaptığı özel programın ardından adeta yer yerinden oynadı. Başkan Ali Koç’un çok konuşulan açıklamalarını spor yazarları yorumladı.
2 Mehmet Demirkol (Fanatik): Ali Koç’un kulüp içinde olup bitenleri kendi bakış açısıyla anlatışı bugüne kadar az görülmüş bir durum. Belki ilk. Bu konuda eleştirilecek. Eleştireceklere de bir şey demek mümkün olmaz. Ancak onun açısından da bakmak lazım. Kültürel ve yapısal bir değişimin peşindeyken, puan durumu facia iken başka ne yapabilirdi? Bu tip devrimsel değişimler bireylerin ortak bir hedefle paralel ve bir liderin ardında toplanarak gitmesiyle mümkün olabilir. Peki Türk futboluna hakim ve Fenerbahçe’yi etkilemek isteyen gruplar ve lobilere rağmen bunu yapmak mümkün mü? Kolay bir savaş değil bu… Koç, ‘Comolli’ye vururken aslında hedef benim’ diyor. Haklı. Ama bunu doğru anlamak lazım. Vuranların hedefi Koç’u yok etmek değil. Koç’u yola getirmek. Ali Koç bunu reddediyor.
3 Gürcan Bilgiç (Sabah): Cocu ile görevine son verilen yardımcıları arasındaki ipler çok uzun süre önce kopmuş. Bu karar alınmakta geç bile kalınmış. Eğer Cocu sorumluluğu kendi getirdiği yardımcılara vermiş, diğerlerini pasifize etmişse bu mutsuzluğun ve tepkinin doğması çok doğal. Zamanlamada geç kalınmış. Verilerin dışarı sızdırılmasına gelince… Bu, çok ciddi bir suçlama. Veriler kime gitmiş? Rakip takımlara mı, yoksa profesyonellik boyutunda yapılan bir paylaşım, fikir alıp verme mi? Çünkü o veriler, Alper Aşçı’nın elinde ve Avrupa’da işinde söz sahibi olan bir akademisyenden bahsediyoruz. Bence Ali Koç, durumu abartılı değerlendirdi.
4 Erman Toroğlu (Sabah): 20 yılın alışkanlıklarını silmek de kolay değildir. 20 yılı silmek de kolay değildir. Ali Koç, “Yeni Fenerbahçe” diyerek yola çıktı. Çok doğru bir cümleydi. Bunları yaşaması bana sürpriz gelmedi. Şunu net söyleyeyim; ozonla mı temizlersiniz, tuz ruhu mu kullanırsınız, tiner mi kullanırsınız… Ne kadar çabuk yaparsanız, o kadar çabuk yukarı doğru çıkar Fenerbahçe. Ali Koç’un yaptığı da son derece doğrudur. Bence geç bile kaldı. Peki geç kalması neden? Duygusallıktan. Futbol duygusallığı kaldırmaz.
5 Erman Özgür (Fanatik): Anormal olan sahiplenme duygusu ile haddini aşmaktır. Teknik kadro için anormal olan, ekmek yediğin camiaya ihanet etmektir. Her değişimin sancıları vardır. Ancak Fenerbahçe’de sancılar daha çok içerden gelmiş. Ahlak olarak… Üstelik katkı vermelerini bir yana bırakın arkadaşlarının ya da çalıştırdığı oyuncuların katkı vermesini engelleyen insanlarla uğraşmak zorunda kalmışlar. Transfer politikasında yanlışlıklar olabilir, ekonomik olarak zorda iken kalite istemeden düşmüş olabilir, performans olarak beklenenin altında kalınmış olabilir fakat Fenerbahçe’de Sayın Ali Koç’un açıklamalarına bakılırsa ahlak olarak beklenenin altında kalmış kişiler var. Ve temizlenmeleri hiç de yadırganmamalı.
6 Ahmet Çakar (Sabah):3 Temmuz şike sürecinden sonra Aykut Kocaman’ın literatüre geçmiş bir sözü vardır… O hep demiştir ki; “Gerçeklerin bir gün ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır.” Yahu! Meğer ne kadar haklıymış… Gerçekten bir gün ortaya çıkıveriyor. Üstelik bu gerçekleri açıklayan, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç olunca, gerçekten daha da bir gerçek oluyor değil mi Aykutçuğum! Ali Koç’un açıklamalarına göre; Kocaman’ın teknik heyeti, son 4 ayda takımı tam anlamıyla sabote etmiş. Hem de çok ciddi istihbarat ve casusluk metotları kullanarak. Agatha Christie, hep der ki; “Bir cinayette, bu cinayetten kim fayda görüyorsa bilin ki katil olmaya en yakın kişi odur.” Dataların silinmesi, bilgilerin dışarıya sızdırılması, takımı ve oyuncuları sabote ederek Cocu’nun gönderilmesi kime yarar? Kararı 30 milyon Fenerbahçe taraftarı versin.
7
8
9

Reklamlar

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?