Fenerbahçe’yi Galatasaraylılar kurdu iddiası

Fenerbahçe’yi Galatasaraylılar kurdu iddiası

Fenerbahçe’yi Galatasaraylılar kurdu iddiası

Dr. Sertaç Kayserilioğlu, Galatasaray Kulübü Başkanı Yarsuvat’ın “Fenerbahçe’yi Galatasaraylılar kurdu” iddiasının yanlış bilgilerden kaynaklandığını ifade etti.

Fenerbahçe Kulübü Tarih Müze ve Arşiv Kurulu Başkanı Dr. Sertaç Kayserilioğlu, Galatasaray Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat’ın “Fenerbahçe’yi Galatasaraylılar kurdu” iddiasının yanlış bilgilerden kaynaklandığını ifade etti.

Kayserilioğlu, Yarsuvat’ın divan kurulu toplantısındaki iddiasıyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, sarı-lacivertli kulübün kurulduğu yıllara ait bilgiler verip, bu iddianın dayanak noktasını anlattı.

Sarı-kırmızılıların en önemli dayanağının, Fenerbahçe’nin kurucuları arasında yer alan Galip Kulaksızoğlu’nun, ortaokul eğitimini Galatasaray’da tamamlaması olduğuna dikkati çeken Kayserilioğlu, “Bu söylemlerin en kuvvetli dayanağı Galip Kulaksızoğlu’ndan kaynaklanıyor. Kulaksızoğlu 1889 doğumlu. Ortaokulu Galatasaray’da, liseyi de Saint Joseph’te okuyor. 8-10 Saint Josephli öğrenci Fenerbahçe Kulübü’nün ilk kurucu üyeleri arasında. Okulun rengi de sarı ve lacivert. Renklerini bile kendi okullarının renginden alıyorlar” dedi.

Kayserilioğlu, Kulaksızoğlu’nun, Fenerbahçe’nin kuruluşunda yer alanlardan biri olduğunu vurgulayarak, “İlk futbolcularından ve hatta 1911’de kulüp başkanlığı yapıyor. Galatasaraylılar, ortaokulu Galatasaray’da okuduğu için ‘Fenerbahçe’yi Galatasaraylılar kurdular’ der. Kulaksızoğlu ortaokulda 10-11 yaşında bir çocuk. Ortaokulu Galatasaray’da okudu diye ‘Galatasaraylılar kurmuştur’ demek olmaz. Onların Ali Sami Yen’i var, gayet saygın bir kişiliktir. Bizim de bir numaralı kurucu üyemiz Nurizade Ziya Songülen’dir” diye konuştu.

Kayserilioğlu, Kulaksızoğlu’nun Karacaahmet Mezarlığı’ndaki kabri başında büyük bir Fenerbahçe ambleminin bulunduğunu, ailesine bu mirası bıraktığını kaydetti.

“Fenerbahçe ile Galatasaray beraber kulüp kuruyordu”

Kayserilioğlu, bu tip söylemler yerine iki kulübün geçmişteki dostluklarının konu edilmesinin, bugünlere nasıl gelindiğinin irdelenmesinin daha yerinde ve faydalı olacağını vurguladı.

Galip Kulaksızoğlu’nun çok iyi bir Fenerbahçeli olduğuna işaret eden Kayserilioğlu, “Fenerbahçe Başkanlığı yaptığı 1911’de, Galatasaray’da da Ali Sami Yen başkandı. Bir maçta oynattıkları oyuncu nedeniyle o dönemdeki futbol kulüpler birliği Galatasaray’ı ligden ihraç eder. Bunun üzerine Fenerbahçe, ‘Galatasaray’ın olmadığı bir ligde bizim de yerimiz yoktur’ der ve ligden ayrılır. Fenerbahçe ve Galatasaray birlikte bir kulüp kurmak isterler. Her şey hazırlanır, 12 maddesi de hazırdır. Tüzükler hazırlanır. Tam kurulacağı zaman birlik bakar ki, çok önemli iki rakip ve heyecan kaybolacak, tekrar lige alınırlar” ifadelerini kullandı.

Sertaç Kayserilioğlu. sözlerini şöyle tamamladı:

“Galatasaraylıların bu söylemlerinde kesinlikle yanlışlık var. Bunları bu kadar irdeleyeceğimize o yıllardaki Fenerbahçe ve Galatasaray dostluğu nasıldı? Nasıl tesis etmişlerdi? O günlerden bugünlere nasıl geldik? Asıl bunları konu yapalım. İki başkan o kadar güzel bir birliktelik yapmışlar ki, birlikte bir kulüp kurmaya çalışıyorlar. Biz bu bağlılığın peşinde koşalım. İyi ki birleşmemişler. Bir dünya derbisini, büyük bir heyecanı bugünlere getirdiler. Dünya derbisi olmayacaktı, bu heyecandan mahrum kalacaktık.”

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?