Film gibi istihbarat operasyonu

Yemen Kaidesi’nin Usame bin Ladin’in ölüm gününde saldırı düzenlemeye hazırlanırken ele geçirildiği öne sürülen iç çamaşırı bombasının ayrıntıları belli oldu.

Buna göre sofistike düzeneği, CIA için de çalışan Suudi istihbarat görevlisi El Kaide’nin içine sızarak ele geçirdi. Gizli bir operasyon olmasına rağmen Amerikan medyası dün “istihbarat kaynaklarından” sızan onlarca ayrıntı yayınladı. İşte bazıları:

Çifte ajan: En önemli iddia El Kaide’nin Arap Yarımadası Kolu (AQAP) tarafından canlı bomba olarak seçilen kişinin kimliğine dair. Buna göre bu kişi El Kaide saflarına sızdırılan Suudi vatandaşı CIA ajanıydı. El Kaide liderlerinin güvenini kazandıktan sonra canlı bomba olmaya gönüllü olan CIA ajanı, bombayı bir başka ülkede CIA’ye teslim etti. Şimdi CIA’ye göre “Üçüncü bir ülkede ve güvende.”

İHA kullanıldı: Yemen’deki operasyonda insansız hava araçlarıyla sağlanan istihbaratın da önemi büyüktü. El Kaide içine sızdırılan ajanın sağladığı istihbarat üzerine geçen hafta bu hava araçları ile yapılan saldırıda El Kaide’nin Yemen kolunun liderlerinden Fahd el Kuso öldürüldü. Ayrıca CIA, El Kaide militanlarının telefon ve internet yazışmalarını takip etmek için özel bir ekip ve gelişmiş cihazlar kullandı.

Bombada tek bir metal parçası yok: Geçen hafta CIA laboratuarına alınarak incelenmeye başlayan bombanın ise bugüne kadar El Kaide tarafından üretilen en gelişmiş bomba olduğu ileri sürüldü. Hiçbir metal parça içermeyen ‘kurşun azit’ bomba, iç çamaşırı içine dikili halde havaalanı kontrollerinden fark edilmeden geçebiliyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?