Firavunlardan bu yana bir ilk

23 Mayıs’ta cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanan Mısır’da ilk kez cumhurbaşkanı adayları TV münazarasında kozlarını paylaştı. Maç izler gibi televizyonların başına toplanan Mısırlılar “Firavunlardan bu yana ilk kez seçme şansımız var, dayatma yok” dedi.

GEÇEN yıl 30 yıllık Hüsnü Mübarek rejiminin devrildiği Mısır’da halk, ülke tarihinde ilk kez iki cumhurbaşkanı adayının demokratik tartışmasını televizyonlardan izledi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin en güçlü iki adayı olarak gösterilen Abdulmunim Ebu’l-Futuh ve Amr Musa devlet televizyonunda yayınlanan açık oturumda karşı karşıya geldi. Başkan adaylarının karşılıklı atışmaları böyle bir şeye ilk kez tanık olan Mısırlılar tarafından ilgiyle izlendi. Geçen yıl kanlı olaylara sahne olan Tahrir Meydanı’ndaki kafelerde bu kez her iki adayın taraftarlarının tıpkı futbol maçı izler gibi tezahürat ve alkışları yükseldi. Ahmed Rifai adlı bir Mısır vatandaş, “Bu yeni bir yöntem. Amerikan tarzı tartışma. Firavunların zamanından beri liderler bize hep dayatıldı. Şimdi birçok aday arasından seçme şansımız var. En iyisini seçemesek bile bu demokrasiye doğru bir adım” diye konuştu.

Birbirlerini suçladılar

Mübarek döneminin dışişleri bakanı ve eski Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile İslamcı Müslüman Kardeşler’in adayı Ebu’l-Futuh 23 Mayıs’taki seçim öncesi birbirleriyle saldırgan bir üslupla tartıştı. Ebu’l-Futuh, Musa’yı “Mübarek’in destekçisi” diye vururken, Musa da ona “Sen de radikal İslamcılara göbekten bağlısın” cevabını verdi. Musa, “Benim referansım millettir, seninki ise Kardeşler” diye atağa geçerken, Ebu’l-Futuh, “Senden de Mübarek rejimi hakkında bir tek olumsuz söz işitemedik” diye karşılık verdi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?