Firefox 11’i Microsoft vurdu

Firefox 11 resmi olarak indirilmeye sunuldu ama Microsoft, işleri fena halde bozdu.

Firefox 11, bazı indirme sitelerinde resmi olarak duyurulmadan önce boy göstermişti. Tarayıcı şu an resmi siteden de indirilebiliyor, ancak otomatik güncellemelerde gecikme var. Peki Mozilla, final sürümü otomatik günceleme üzerinden yayınlamaktan neden çekiniyor?

Salı günü blog’unda açıklama yapan Mozilla, Firefox 11’in elle güncellemelere açık olduğunu ancak otomatik güncellemelerin bir süre sonra gerçekleşeceğini söylemişti. Mozilla’dan Jonathan Nightingale, bunun nedenlerinden birinin Microsoft’un Salı günü yaması olduğunu ve bu güncellemelerin Firefox güncellemeleriyle geçmişte çakıştığını söylüyor. Mozilla, bu güncellemenin tüm kullanıcılar üzerindeki etkilerini görmek üzere bir veya iki gün beklemeyi tercih ediyor.

Mozilla’nın beklemekteki asıl nedeni ise güvenlik. Mozilla, güvenlik firması Tipping Point Zero Day Initiative’den Firefox’u etkileyebilecek bir açıkla ilgili bir güvenlik raporu bekliyor. Ancak Mozilla, daha sonra yaptığı bir açıklamada açığın daha önce buldukları ve onardıkları bir açık olduğunu ve artık beklemeye gerek kalmadığını söyledi.

Dolayısıyla Firefox otomatik güncellemesinin önünde güvenlik yönünden bir engel kalmamış görünüyor. Ancak Microsoft’un Salı yamaları Firefox 11 güncellemesini birkaç gün geciktirebilir.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?