Fırtına ve hortumlarda dört eyalette toplam 227 kişi öldü

ABD’de son birkaç gündür etkili olan şiddetli fırtına ve hortumlarda dört eyalette toplam 227 kişi öldü.

Ülkenin güney ve güneydoğu kesimlerinde yaşamı felç eden kötü hava koşulları nedeniyle Alabama, Arkansas, Kentucky, Mississippi, Missouri, Tennessee ve Oklahoma eyaletlerinde acil durum ilan edildi. Yetkililer, hortum ve kasırganın vurduğu bölgelerde henüz hasar tespiti yapılamadığı için ölü sayısının artabileceği ifade ediyor. Doğal felaketten en çok etkilenen eyalet ise 131 kişinin öldüğü Alabama oldu.

100’ün üzerinde kişinin de yaralı olduğu eyalette yüzlerce ev ve işyeri tamamen yıkıldığı. Köklerinden sökülen ağaçların yollara devrilmesi sonucu bazı yolların kapandı ayrıca çok sayıda ev, karayolu ve enerji hatları büyük zarar gördü. Hızı saatte 215 kilometreyi bulan hortum ise Alabama’nın Tuscaloosa kentini yerle bir etti.

Kentte 36 kişinin öldüğünü bildiren Belediye Başkanı Walter Maddox, “83 bin ev elektrik kaldı. Ambulanslar tıpkı ticari taksi gibi sokaklarda geçiyor. Hortumlar şehri mahalle mahalle yok etti.” dedi.

Meteorolog Josh Nagelberg, eyaleti vuran devasa hortum hakkında, “Alabama tarihinin en kötü hortumu olabilir” açıklamasını yaptı. CNN’e konuşan felaketin vurduğu Jefforson bölgesi’nden Cierra Brown “Her yer mahvoldu, enkaz yığınları her yerde. Hiç ev kalmadı.” Sözleriyle felaketi anlatırken, bir başka görgü tanığı Talasha Oliver ise “banyom caddenin karşısında duruyor” diyerek yaşadıkları korkunç yıkımın ulaştığı son noktayı özetledi.

130 hortum oluştu
ABD Başkanı Barack Obama da federal hükümetin Alabama eyaletine yardım sağlanması için derhal harekete geçmesi talimatı verdi. Yazılı açıklama yapan Obama, “ABD’nin güneyini ve Alabama’yı vuran hortumlarda hayatını kaybedenler için Michelle ve ben en derin taziyelerimizi bildiririz. Felaketin verdiğin zararın ne boyutlarda olduğunu henüz bilmiyoruz. Fırtınalardan etkilenen vatandaşlarımıza yardım yapmak için hazır olmaya devam edeceğiz” dedi.

18 kişinin öldüğü Mississippi eyaletinde ise Huntsville kentinde bulunan nükleer enerji santralinde elektrik kesintisinin yaşanması kısa süreli korkuya neden oldu. Ancak santraldeki dizel jeneratörlerin devreye girmesi ile durum kontrol altına alındı.

31 kişi Mississippi’de, 30 kişi Tennessee’de, 11 kişi Arkansas’ta, 11 kişi Georgia’da, 7 kişi Virginia’da ve 3 kişi Missouri’de hayatını kaybetti. Acil Durum Yönetimi Ajansı’ndan yapılan açıklamada felaketin vurduğu eyaletlerde 130 den fazla irili-ufaklı hortum meydana geldiği bildirildi. Buralara 335 binden fazla insan da elektriksiz kaldı.

Meteoroloji uzmanları ülkenin güney kesiminde kötü hava koşullarının devam edeceği uyarısı yapıldı.

USASABAH

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?